Naujausios
Nustebino metai
V. Varnas pasakoja, kad prieš porą savaičių, kol dar nebuvo užėjusios liūtys nusprendė nusirauti česnakus: "išroviau česnakus, atsisėdęs juos valiau ir sublizgėjo kažkas akyse. Iš karto atpažinau, kad čia rusiška kapeika, bet ten, darže, be akinių buvau, tai pasižiūrėjau, atrodo, 1948, ar 1949 metai užrašyti, paskui parėjęs akinius užsidėjau, žiūriu ten gale nulis. 1940 metai."
Vyras teigia, kad seniau ta vieta prie jų namų, buvo pieva ir tik prieš dvejus metus pasidarė daržą. Namas statytas 1947 metais, o į jį atsikėlė gyventi 1988 metais. "Abejoju, ar pats galėjau ją ten pamest. Prieš mus tame name gyveno penkios šeimos".
V. Varnas monetą parodė savo pažįstamiems, paklausinėjo, ką mano, iš kur galėjo tas pinigėlis atsirasti.
"Galų gale tų pinigų sovietinių pilni pakraščiai. Bet pats svarbiausias momentas yra metai – ką tie metai sako? 1940 metais dar Smetona buvo ir litai buvo. Ir dar Lietuva nebuvo Sovietų Sąjungos sudėty. Tik vėliau ten nuvažiavo parsivežė "Stalino saulę" ir pasibaigė egzistavimas Lietuvos. Kad ji kažkokią vertę turėtų, tai aš nelabai įsitikinęs, bet svarbiausia, kad tie metai yra Lietuvos išbraukimas, mes praradom nepriklausomybę. Ir va toks labai įdomus momentas: toje kapeikoje yra visa mūsų 50 metų okupacija ir dar 30 metų laisvoje Lietuvoje", – teigia V. Varnas.
Kita monetos ypatybė – ji neatrodo kaip aštuoniasdešimties metų senumo.
"Aš iš žemių esu ištraukęs daug visokių, ypač rusiškų kapeikų, tai visos jos surūdijusios. O ta atrodo kaip nauja. Kaip ji galėjo būti giliai žemėj, kaip ji nesurūdijo? Gal tais 1940 metais truputį kokio aukso įdėjo, kažkokio tauresnio metalo", – svarsto vyras.
Tikslus tiražas nežinomas
Šiaulių "Aušros" muziejaus Istorijos skyriaus muziejininkas-specialistas Antanas Jankūnas mano, kad tokia moneta galėjo būti pamesta dirbant. "Tiražas jų tikslus nežinomas, bet spėju, kad buvo labai didelis, nes 1936 metais tokių pačių monetų iš viso Sovietų Sąjungoje nukalta 132204000 vienetų. Taigi, jei karo metu ir buvo nukalta jų perpus mažiau, vis tiek 50 milijonų vienetų yra daug", – teigia jis.
A. Jankūnas abejoja, kad į monetą galėjo būti įmaišyta aukso. Jos sudėtis – aliuminio ir bronzos lydinys. Šiuo metu moneta vertinama įvairiai: Lietuvoje 55 euro centai, užsienyje – iki 3 dolerių.
Prasidėjus sovietų okupacijai, 1940 metų spalį greta lito įvesti rubliai. Už turimus litus gyventojai iki 1941 metų kovo galėjo pirkti prekes, sumokėti mokesčius. Tada vieninteliais pinigais tapo sovietiniai rubliai. Litų banknotai buvo sudeginti, sidabro monetos išvežtos į Maskvą ir išlydytos.
Per Vokietijos okupaciją greta rublio cirkuliavo specialiai okupuotoms šalims išleistos markės. 1944 metų antrojoje pusėje, sovietams vėl okupavus Lietuvą, markės neteko mokėjimo galios, cirkuliavo tik rubliai.