(detali)

Orai Šiauliuose

Konkursai

Gin­ta­ras JU­SIUS, KTU mais­to moks­lo ir tech­no­lo­gi­jų stu­den­tas
Gamink ir BALSUOK
Gin­ta­ras JU­SIUS, KTU mais­to moks­lo ir tech­no­lo­gi­jų stu­den­tas
Visi dalyviai

Savaitės populiariausi

lankomiausikomentuojamiausi
Festivaliai ir didžiosios šventes
Ieškoti

Facebook

Komentarai, nuomonės

Revoliucija Minske–prielaida prabusti pilietinei savimonei Lietuvoje

2011 m. liepos 4 d.

Filosofas prof. Gintautas Mažeikis teigia, kad Baltarusija yra Lietuvos kultūros amnezija, kurios neišgydo net Baltarusijos valdžios susidorojimai su demonstrantais Minsko gatvėse, užtat puikiai veikia nomenklatūrinis solidarumas, paremtas „pragmatine politika“.
Baltarusijoje yra absoliuti dauguma miegančių žmonių, kurie palaiko Aliaksandrą Lukašenką, ir šalia yra apsnūdusi kaimietiška, vartotojiška, neturinti jokio pilietinio solidarumo, jokios istorinės savigarbos Lietuva, sako filosofas.
„Iki šiol nekreipiau dėmesio...

Lobistai dedasi teisuoliais

2011 m. liepos 2 d.
Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas Jonas Šimėnas antrąsyk per kelis mėnesius viešai apkaltintas dėl, esą, komitete priimtų dokumentų klastojimo.
Praėjusįjį trečiadienį komiteto narių balsavimu priimto siūlymo Vyriausybei, kaip panaudoti už parduotus taršos leidimus gautas lėšas. Tačiau, pasak Seimo nario Arūno Valinsko, dokumentas į Vyriausybę iškeliavo gerokai pakoreguoto turinio, kuris neturįs nieko bendra su ta jo redakcija, už kurią balsavo komiteto nariai.
Panašus skandalas Seimo Aplinkos apsaugos komitete kilo prieš porą mėnesių, kada J...

Apynasris laisvajai spaudai

2011 m. liepos 1 d.
Nustatydamas spaudai didžiausius mokesčius Europoje, premjeras Andrius Kubilius pabandė parklupdyti dar neparsidavusius lietuviškus laikraščius. Tai, kas per vieną naktį ištiko Lietuvos spaudą, televizijos laidoje  Sprendimų metas“ žurnalo  Veidas“ vyriausiasis redaktorius Algimantas Šindeikis pavadino Valpurgijos naktimi. (Spausdiname laidoje A.Šindeikio išsakytas mintis apie padėtį, į kurią savo trumparegiškais sprendimais lietuvišką spaudą įstūmė valdžia).
Noriu pakalbėti apie labai garsią Skandinavijos grupę, kuri Lietuvoje valdo...

Slaptasis karas prieš Lietuvą

2011 m. birželio 30 d.
Lietuviško kapitalo valdoma Lietuvos žiniasklaida patyrė netikėtą užsieniečių konkurentų ataką. Norvegijos kompanijai  Schibsted ASA“ priklausančiame dienraštyje  15 min.“ išspausdintas rašinys, kuriame remiamasi  WikiLeaks“ duomenų bazėje rasta JAV ambasados Vilniuje ataskaita. Formuojama nuomonė, kad ši ataskaita neva atskleidžia lietuviško kapitalo žiniasklaidos korupcinius ryšius. Dienraščio  15 min.“ publikaciją, skambiai pavadintą  Žodžio laisvė–korupcijos narve“ , galima vertinti ir kitaip. Užsienio kapitalas, kompromituodamas jam dar...

Šiluma kaulų nelaužo?..

2011 m. birželio 28 d.
Į viešą šilumos gamintojų akibrokštą kitądien sureagavęs premjeras Andrius Kubilius pasiūlė negąsdinti žmonių. „Žmonių gąsdinimas yra labai prastas veikimas, kuris rodo, kad šilumos ūkiams vartotojai yra mažiausiai rūpimas dalykas. Labiausiai rūpimas dalykas yra pelnai,“ — teigė premjeras žiniasklaidai.
Tokiais atvejais paprastai sakoma, kad viešojo kreipimosi autoriai, ko gero, visai nenorėdami parodė savo tikrąjį veidą. Viena vertus, pono Stasiukyno laiške nėra net užuominos apie tai, ką civilizuotoje visuomenėje laikytume solidarumu: t. y. nuorodos...

Auksinė partnerystė

2011 m. birželio 27 d.


Šiaulių savivaldybė skuba įšokti į naują viešojo ir privataus sektoriaus partnerystės traukinį. Šį kartą su sporto komplekso statyba Dainų parke.
Skandalais spėjo apaugti Savivaldybės sutartis su Šiaulių arenos valdytojais. Prokurorai tiria valdytojų veiklą. Tad įdomu, kokiai partnerystei dabar rengiamasi. Juoba kad ji mokesčių mokėtojams kainuos 77,2 milijono litų.
Pats kompleksas — dengtas futbolo maniežas su dirbtinės dangos aikšte, atitinkančia FIFA reikalavimus, su tribūnomis 1000 žiūrovų, kainuotų tik 10,5 milijono litų. Bet Savivaldybei...

Pastatas ar žmogus yra tikroji šventykla?

2011 m. birželio 23 d.

Prie Kryžių kalno vyko ir tebevyksta įvairūs procesai. Sovietmečiu čia gyvavo slapta pogrindinė piligrimystė: žmonės kalne statydami kryžius išreiškė ir savo pasipriešinimą ateizmui, ir tikėjimo patirtį, liudijimus.
Asmeninio tikėjimo vieta, kur žmonės nešdavo savo kryžius, kaip ženklus, kad su Dievo pagalba išsispręstų jų asmeninės problemos. Daugybė kryžių išreiškia nuoširdžią padėką už išklausytas maldas. Kryžių kalnas — tikėjimo, kuris kilnoja kalnus, kalnas.
Kryžių kalnas — labai intymi vieta ir vieša kartu. Nesinorėtų, kad ši vieta taptų tik turistų lankomu objektu...

Vitas TOMKUS: Kaip valdomas pasaulis? ...

2011 m. birželio 23 d.
"Respublikos“ redakcija pasirašė sutartį su žymiu Norvegijos advokatu Karlu Boru (Carl Bore). Jis sutiko atstovauti "Respublikai“ Norvegijos teisme ir pasiryžo įrodyti, kad "Schibsted“ koncernas žaidžia negražius žaidimus ir už tai privalės sumokėti milijoninę kompensaciją. - Iš kur sužinojot, kad lietuviška "Respublika“ teisis su didžiausiu Skandinavijos dienraščiu "Aftenposten“ , kuris be faktų ir neišklausęs antros pusės apkaltino pagrindinius Lietuvos dienraščių leidėjus ("Respublikos“ , "Lietuvos ryto“ bei "Kauno dienos“ )...

Paskutinioji Europos okupacija

2011 m. birželio 21 d.
Arvydas Juozaitis

Kasmet į Europą atsikelia apie pusė milijono svetimųjų. Jie atkeliauja gyventi, o ne turizmo sumetimais. Matome tuos veidus TV ekranuose ir laikraščiuose, ir, regis, netrukus pamatysime juos savo gatvėse ir kiemuose.
Senovės graikai tokiai liaudžiai suteikė istorinį vardą–barbarai, vadinasi, svetimi. Buvo įvairių genčių ir tautų barbarų, o žiauresni net ypatingą vardą turėję–tai vandalai. Iki mūsų dienų šios dvi sąvokos niekur nedingusios, jos reiškia destrukciją. Tikriausiai neužmiršome, ką barbarais ir vandalais mūsų seneliai...

Kryžių kalnas gali atsidurti bažnyčios šventoriaus patvoryje

2011 m. birželio 20 d.
istorikas, Lietuvos istorijos instituto mokslo darbuotojas, humanitarinių mokslų daktaras, tyrinėjantis Kryžių kalno istorinę raidą

Kalbant apie Kryžių kalną ir jo vertę labai knieti retoriškai, pamokančiu balsu leptelėti: „Tai uniklus krikščioniško pasaulio reiškinys!“ Tačiau tai būtų ir mentoriškai banalu, ir atokiau nuo tiesos.
Išties Kryžių kalnas Lenkijoje turi savo „brolį“ — stačiatikių sakralia vieta laikomą Grabarką. Kas katalikams Kryžių kalnas, tas stačiatikiams — Grabarka. Daug bendro tarp jųdviejų — ir kryžių statymo tradicija užgimė veik tuo pat metu —...

Bažnyčios UAB’ui reikia pilių

2011 m. birželio 18 d.
religijotyrininkas, filosofas, antropologas, šiaulietis, gyvenantis JAVRKB yra didelė industrija, galingas UAB’as (tik valstybės atleistas nuo mokesčių) su milžiniškomis finansinėmis apsukomis, todėl jie turi tokią pat teisę (ir dar daugiau) disponuoti savo nuosavybe ir lėšomis kaip ir „Maxima“, DnB Nord, „Snoras“ ar „Lukoil“.Kryžių kalnas – istoriškai deinstitucionalizuota religinė sakralinė vieta, ten žmonės kaip tik ieškojo nebažnytinės dvasinės atgaivos ir palaiminimo. Taigi naujo mūro statybų idėja gali skambėti kaip pasityčiojimas. Nauji mūrai...

Kodėl lietuviai–ne japonai?

2011 m. birželio 17 d.

Visuotinis gyventojų surašymas, kurio duomenis sužinosime tik metų pabaigoje (ir dar ne visus–juk baisi paslaptis!) jau šiandien smūgiuoja į paširdžius: nebėra mūsų 3 milijonų. Kita baltų šaka–latviai, mūsų broliai ir sesutės,–jau tiek susitraukė, kad jų nebėra nė 1,5 milijono. Štai tokios tokelės.
O ko mes tikėjomės–kad būtų? Kai vyksta totalinis karas–tėvynainių išvijimo iš Tėvynės karas? Jis paskelbtas nebyliai ir yra baisesnis už 1941 metais mus užgriuvusią stichiją. Ką tik paminėjome pirmąją tremtį, prisiminėme tuos 30 000 nelaimingųjų, dėl kurių ir šiandien širdis kraujuoja. O...

Norėčiau gyventi tokiame mieste

2011 m. birželio 11 d.

Sėdėjau Šiaulių miesto plėtros pristatyme, skirtame Lietuvos diplomatams, klausiausi mero Justino Sartausko planų, žiūrėjau Savivaldybės parengtą medžiagą investuotojams, po to Kęstučio Petraičio, TAFISA žaidynių direktoriaus, pristatymą, sukurtą trumpą filmuką apie Šiaulius ir nejučiom galvojau, kad ir aš norėčiau gyventi tokiame mieste.
Mieste, kur visada šviečia saulė, klesti pramonė, investuotojams parengti sklypai su infrastruktūra, kur labai daug kvalifikuotos darbo jėgos, kur tuoj tuoj bus naujas futbolo maniežas, du regbio stadionai ir...

Metinis pranešimas — nemaloni misija

2011 m. birželio 11 d.
Greičiausiai tai tik nelemtas sutapimas, o ne tradicija. Netrukus po pernykščio Prezidentės Dalios Grybauskaitės metinio pranešimo Seime savo pareigas paliko šalies vadovės patarėja vidaus politikos klausimais Audronė Nugaraitė.
Šiemet sulig prakalba parlamente iš D. Grybauskaitės komandos pasitraukė jos patarėjas, spaudos atstovas — Linas Balsys. Su kuriuo apie dalyvavimą rinkimų kampanijoje, o vėliau ir oficialioje komandoje, reikia spėti, Prezidentė kalbėjo net ne Lietuvoje, o dar Briuselyje. Dabar jau buvęs jos spaudos atstovas iki...

Lietuvos parsivežti

2011 m. birželio 4 d.
Būtina važiuoti į Tolminkiemį, į Karaliaučiaus kraštą, nes ten Kristijonas Donelaitis, Martynas Mažvydas, Liudvikas Rėza, Vydūnas, didelis būrys kitų lietuvininkų šviesuolių, mūsų raštijos šaknys, moderniosios valstybės ir kultūros mazgai mazgeliai.
Ir dėl to — kad ne iš knygų, pasakojimų, ne iš diskusijų už apvalaus stalo sužinotum, suprastum, kad žmogui sava žemė reikalinga gal ne kaip oras, o kaip imunitetas nuo sunkių ligų, kad be laiko neiškeliautum.
Ir — pamatytum, o ne tik raštuose perskaitytumei, kaip žemės lopas be savo tautos tampa teritorija.
Dar ir dėl...

Hm... Mūsų jau per daug?

2011 m. birželio 4 d.

Ot permainų laikai... Tik spėk susidaryti kokią nors nuomonę kokiu nors klausimu, ir paaiškėja, kad viskas gali būti visai priešingai.
Neseniai visi skaičiavome, ar mūsų Lietuvoje beliko trys milijonai, piktinomės, kad nykstame, kad demografinė situacija prastėja, kad gimstamumo rodiklis Lietuvoje — 1,54, kad išnyksime, kaip dūmas... gal net kartu su visa nebesireprodukuojančia Europa.
Ir štai tau, Birutė Vėsaitė, Seimo Visuomenės plėtros, reprodukcinės sveikatos ir teisių parlamentinės grupės pirmininkė vaikų gynimo dieną viešai pateikia informaciją...

Apie svetimų užpakalių šluostymą

2011 m. birželio 1 d.
Apie svetimų užpakalių šluostymą Negali pasakyti, kad tai netiesa. Iš tiesų gausybė, turbūt tūkstančiai mūsų tautiečių moterų savo darbinę karjerą emigracijoje pradeda nuo darbo senelių namuose arba privačiai prižiūri sergančius, neįgalius, vienišus senukus.
Neretai šios moterys, Lietuvoje palikusios aukštosios mokyklos diplomą, kvalifikuotą pedagogės, bibliotekininkės, slaugės ar žurnalistės darbą renkasi „svetimų užpakalių šluostymą“. O tai, anot čia, Lietuvoje, gyvenančių tautiečių, jau yra pats juodžiausias ir labai neprestižinis reikalas.
Užsienyje gyvenanti mano...

Latvija slenka į rezervatą

2011 m. gegužės 31 d.
Šiauliuose knygą „Ryga — niekieno civilizacija“ pristatęs ir „Šiaulių krašto“ redakcijoje viešėjęs filosofas, rašytojas, politikas, visuomenės veikėjas Arvydas Juozaitis pasigenda elementarių ryšių tarp Latvijos ir Lietuvos: dvi neatplėšiamos viena nuo kitos tautos beveik nesusikalba. Interviu su trečius metus Rygoje gyvenančiu ir dirbančiu A. Juozaičiu — apie Latvijos aktualijas ir niūrias šalies perspektyvas.
— Šeštadienį Prezidentas Valdis Zalteras paskelbė inicijuojąs Seimo paleidimą. Knygoje, rašydamas apie Latvijos politinio veido grimasas...

Ričardo Malinausko strėlės

2011 m. gegužės 28 d.
Lietuvos savivaldybių asociacijos (LSA) prezidentu šią savaitę trečiai kadencijai perrinktas Druskininkų miesto meras Ričardas Malinauskas. Ta proga pono Malinausko pavardė buvo linksniuojama nacionalinėje žiniasklaidoje, be to pažymint, kad už jo kandidatūrą LSA rinkimuose balsavo net 120 iš 122 suvažiavimo dalyvių.
O aš antradienio vakarą stebėdamas trumpą jo interviu LTV laidoje „Šiandien“ užsirašiau tris, mano galva, svarbias senojo-naujojo LSA prezidento sentencijas (citatos iš atminties, tačiau artimos originalui).
Mes...

Apie tą žemės gabalą

2011 m. gegužės 24 d.
Sakoma, kad tik gimtinės vanduo numalšina troškulį. Teko girdėti mokslininkų paaiškinimą, atseit, žmogaus kūną sudarančio vandens molekulinė struktūra yra identiška ar panaši į vandenį, kurį jis gėrė vaikystėje. Užtat vaikystės šaltinio vanduo yra skaniausias ir labiausiai gydantis žmogų. Tikiu, kad tai galėtų būti tiesa, tačiau ar tai tinka vandeniui, geriamam iš centralizuotos vandentiekio sistemos? Gal todėl vis daugiau mūsų geria vandenį iš kitų šalių čiaupų ir nebejaučia jokio gimtinės troškulio, o gal jaučia, bet ne tokį stiprų, kad grįžtų.
...Pastarosiomis savaitėmis daug rašėme ir...

Dienos populiariausi

Šiauliuose — keturios naujos parodos

2011 m. liepos 4 d.
daugiausiai komentuotas