(detali)

Orai Šiauliuose

Konkursai

Jus­ti­nos ŪSAI­TĖS
Gamink ir balsuok
Jus­ti­nos ŪSAI­TĖS
Visi dalyviai

Savaitės populiariausi

lankomiausikomentuojamiausi

Reklama

Festivaliai ir didžiosios šventes
Ieškoti

Facebook


Galvos smegenų vandenė

2010 m. birželio 22 d.
Algirdas Danelius (nuotr yra)

Gydytojas pataria

Šiaulių apskrities ligoninės Neurochirurgijos skyriaus vedėjas

Kas tai?

Galvos smegenų vandenė (hidrocefalija) — tai smegenų skysčio kaupimasis smegenų išorinėse ir vidinėse ertmėse, — sutrikus jo gamybai, nutekėjimui ar sugėrimui. Besikaupdamas smegenų ertmėse likvoras didina galvospūdį, plečia smegenų skilvelius ir povoratinklinius plyšius, lemia klinikinius simptomus.

Tarp jaunų mamų sklando gandas, jog kas dešimtas vaikas gimsta jau sirgdamas vandenlige, jog šią ligą lemia gimdymo trauma. Kiek vaikų serga šia liga, tiksliai nėra žinoma. Manoma, kad tai gali būti 1 — 1,6 atvejo tūkstančiui gimusių vaikų. Skirtingo išsivystymo šalyse šis skaičius skiriasi.

Motinos įščiose sukuriamas pagrindas tolesniam naujagimio vystymuisi. Deja, ne visuomet moteris žino, kad laukiasi, o nervinės ląstelės formuojasi anksčiausiai — pirmosiomis nėštumo savaitėmis. Šiuo periodu mamos turėtų ypač saugotis infekcijų, kontroliuoti savo kraujospūdį, vengti alkoholio, rūkymo, narkotinių medžiagų.

Dėl vaisiaus smegenų kraujotakos sutrikimo gali vystytis kraštutinė hidrocefalijos atmaina— hidrancefalija — liga, suardanti smegenų pusrutulius.

Būsimosioms mamoms būtina lankytis moterų konsultacijoje, nes jau vaisiaus echoskopijos metu gali būti pastebėta didėjanti galvos apimtis, kitų apsigimimų, be to, mamos tiriamos dėl įgimtų infekcijų.

Suaugusieji taip pat serga galvos smegenų vandene. Dažniausios priežastys — sunkios galvos smegenų traumos, galvos smegenų cistos, kitos būklės, keičiančios smegenų galvospūdį. Taip pat dažnai stebima ir vadinamoji normotenzinė vandenė, kai pradeda trikti eisena, vystosi silpnaprotystės požymiai, atsiranda šlapinimosi sutrikimų.

Ar liga pagydoma?

Jei hidrocefalija įgimta ir labai sunkaus laipsnio, gydymas nepadeda. Kartu su vandenlige mažyliams dažnai nustatoma kitų įgimtų ligų, sindromų. Užleistais suaugusiųjų smegenų vandenės atvejais gydymas taip pat sunkus ir komplikuotas.

Jei vandenė vidutinio laipsnio, gydymas padeda ją kontroliuoti, intelektas gali ir nenukentėti. Normalią mokyklą gali lankyti ir gerai mokytis apie 60 procentų gydomų pacientų. Jei liga gydoma nuosekliai, problemų nebūna ir dėl judesių koordinacijos.

Vaikų galvos smegenų vandenės požymiai

Sveiko mažylio pirmuosius tris mėnesius galvos apimtis padidėja po 1,5— 2 cm, kitus tris mėnesius — po 1 cm, po to iki metų — po pusę centimetro.

Jei galva neproporcingai didelė, apversto trikampio ar kriaušės formos, ir didėja greičiau nei sveiko vaiko -- įtariama vandenligė. Paprastai sergančiųjų smegeninė kaukolės sritis yra didesnė, kaukolės siūlės tarsi pravertos.

Apie pažengusią ligą gali byloti ir padidėjęs momenėlis, vaikas lenkiasi atgal, atpylinėja maistą, yra neramus, prastai valgo, jo žvilgsnis nukreiptas žemyn — „besileidžiančios saulės“ sindromas. Vėliau, hidrocefalijai progresuojant, pastebimas sutrikęs raumenų tonusas, ryškesnis venų tinklas, ypač paryškėjantis verkiant, retesni plaukai.

Suaugusiųjų galvos smegenų vandenės požymiai

Dažnai pasitaiko vadinamoji normotenzinė vandenė, kai pradeda trikti eisena, vystosi silpnaprotystės požymiai, šlapinimosi sutrikimai, kita neurologinė simptomatika, nors padidinto galvospūdžio požymių ilgą laiką nepastebima. Liga progresuoja palaipsniui, slenka lyg šešėlis.

Kaip nustatoma vandenė?

Kūdikiams atliekama neurosonografija (galvos smegenų echoskopija per didįjį momenėlį). Šiuo metodu išmatuojami smegenų skilveliai, kuriuose gaminasi didžioji dalis likvoro, įvertinamas ligos laipsnis ir panašiai.

Patvirtinti ir patikslinti diagnozę, įvertinti ligos eigą ir priežastis leidžia ir kompiuterinė tomografija, branduolinio magnetinio rezonanso tyrimas. Įtarti, kad žmogus serga vandenlige, padeda ir akių dugno tyrimas.

Liga gydoma vaistais, kurie gerina likvoro rezorbciją ar slopina smegenų skysčio išskyrimą, tačiau vaistai išvaro iš organizmo kalį, todėl papildomai skiriama kalio preparatų, rekomenduojama kalio praturtinta dieta. Jei vaistai nepadeda, skiriamas neurochirurginis gydymas.

Kuo gali padėti neurochirurgas?

Neurochirurgas padeda parinkti vandenės chirurginio gydymo būdą, nuspręsti, ar gydyti konservatyviai, ar reikalinga operacija. Vandenei gydyti naudojami įvairių sudėtingų sistemų neprogramuojami ir programuojami prietaisai — šuntai. Gali būti taikomi ir kiti operacinio gydymo būdai — endoskopinis galvos smegenų vandenės gydymas.

Šuntai netrukdo vaikui normaliai vystytis, lankyti mokyklą. Jie leidžia gyventi visavertį gyvenimą. Tačiau būtina reguliariai lankytis pas specialistą, kad būtų užtikrintas normalus jų funkcionavimas.

Kas žinotina tėvams, kurių vaikutis serga šia liga?

Svarbu nepradėti gydytis savais metodais, o kreiptis į gydytoją specialistą, kuriuo pasitikima, kad nereikėtų jų kaitalioti. Gydantis neurologas turi žinoti visą ligos eigą ir pagal tai koreguoti gydymą, bendradarbiauti su neurochirurgu ir spręsti apie operacijos tikslingumą.

Dienos populiariausi

Ar Joninės jums yra šventė?

2010 m. birželio 23 d.
lankomiausias

Sumuštiniai su voveraitėmis

2010 m. birželio 23 d.
daugiausiai komentuotas

Komentuoti

Vardas:  El.paštas:  Komentavo: 0
Liko raidžių: 1500
Įspėjame: www.skrastas.lt neatsako už komentatorių paskleistos informacijos turinį. Už „komentaruose“ paskelbtą nuomonę, faktus ir kitokią informaciją atsako ją paskleidę asmenys. Redakcija pašalins šmeižiančius, žmogaus garbę ir orumą žeminančius ir Lietuvos Respublikos įstatymus pažeidžiančius komentarus. Įstatymų numatyta tvarka, komentatorių identifikaciniai duomenys bus perduoti teisėtvarkos institucijoms.

Prašome informuoti redakcija apie netinkamą komentarą ar pastebėtas klaidas