(detali)

Orai Šiauliuose

Konkursai

Gin­ta­ras JU­SIUS, KTU mais­to moks­lo ir tech­no­lo­gi­jų stu­den­tas
Gamink ir BALSUOK
Gin­ta­ras JU­SIUS, KTU mais­to moks­lo ir tech­no­lo­gi­jų stu­den­tas
Visi dalyviai

Savaitės populiariausi

lankomiausikomentuojamiausi
Festivaliai ir didžiosios šventes
Ieškoti

Facebook

Keturi kampai

Nuo savadarbės „šratinkės“ iki meninės kalvystės

2012 m. liepos 5 d.
52-ejų šiaulietis Vilius Šlapelis jau keletą metų žengia tėvo kalvio pėdomis. Tėvui daugiausia tekdavo kaustyti arklius, Vilius atsidavė meninei kalvystei.„Nuo pirmos klasės turėjau savo įrankių dėžutę“, – pasakoja Vilius, prisimindamas meistravimų pradžią. Instrumentus sūnui dovanojo tėtis, dėl darbų gausos neturėjęs laiko pats jo mokyti kalvystės amato. Vilius mokėsi stebėdamas dirbantį tėvą. Tiesa, pirmieji gaminiai nebuvo metaliniai. „Kaimo vaikams buvau pridaręs įvairių medinių traktorių, su priekabomis ir be jų, automobiliukų“, – pasakoja.
Koks gi buvo pirmasis...

Geriau mažiau negu daugiau

2012 m. liepos 5 d.
Šiaulių grožio ir soliariumo studijos „Divalis“ specialistės neabejoja, kad norint sukurti harmoningą jaunųjų įvaizdį svarbios visos detalės. Nuotakos šukuosena turi gražiai papildyti jos suknelę, su kuria turėtų derėti ir jaunikio apranga. Kas madinga šią vasarą?Kirpėja-modeliuotoja Aurika Rutkauskienė sako, kad jaunosios šukuosenos tikslas – pabrėžti laimingą nuotakos veidą ir paslėpti kai kuriuos trūkumus. Šio vasaros sezono tendencijos aiškios: palaidi plaukai ir jau eilę metų populiarūs, bet vis dar madingi įvairūs pynimai.
Apsispręsti, kokią šukuoseną...

Kaip įsirengti tvenkinį sode

2012 m. liepos 5 d.
Daugeliui žmonių sodyba be vandens čiurlenimo ar bent mažyčio tvenkinuko neįsivaizduojama, o eksterjero dizaineriai pritaria dirbtinio tvenkinio idėjai dar ir todėl, kad jis labai pagyvina įprastą vaizdą.Kad ir kokį turite sumanymą, jį pakoreguos realios sklypo galimybės, kurios priklauso pirmiausiai nuo landšafto.
Estetinį vandens telkinio vaizdą turi lemti namo ir jo aplinkos stilius. Todėl jeigu jūsų sklype stūkso tradicinė lietuviška troba, fontanas su graikiškais lipdiniais vargu ar tiks.
Kita vertus, nereikėtų atsisakyti netikėtų...

žemuogės

2012 m. liepos 5 d.

Vantas pataria rišti senoviškai

2012 m. birželio 28 d.
Naujosios Akmenės gyventoja Antanina Šukienė vantą sugeba surišti per kelias minutes ir taip, kaip darydavo senovėje – be jokių virvelių ar vielelių. Birželis – tinkamas laikas apsirūpinti šiuo svarbiu pirties simboliu, pirtininkų vadinamu gyvu organzimu.Antanina Šukienė mena, kad vaikystėje buvę įdomu žiūrėti, kaip tėtis riša vantas. Jis to ėmė specialiai mokyti dukrą, kai šeimą ištrėmė į Sibirą – tada mergaitė buvo šešerių metukų.
Tremtyje vaikams reikėdavę ganyti avis ir joms paruošti berželių lapų žiemai – kad turėtų pašaro. O rišdavo šakeles taip patikimai, kaip pirties vantas – kad vėliau...

Mantijos simbolizuoja akademinius pasiekimus

2012 m. birželio 28 d.
Aukštųjų mokyklų studentai, švenčiantys diplomų teikimą, akį traukia ilgais tamsių spalvų apsiaustais ir žaismingomis keturkampėmis kepuraitėmis. Absolventai velkasi šimtmečiais tradiciją skaičiuojančias mantijas, rektoriai ir iškiliausi dėstytojai – togas. Kokių taisyklių laikytis, vilkint mantiją?Arnas Stuopelis, mantijų nuomos paslaugas teikiančios bendrovės atstovas, sako, kad mantijos tampa vis populiaresnės.
Maždaug pusė universitetus ir kitas aukštąsias mokyklas baigiančių studentų diplomų įteikimo ceremonijose vilki šiuos iškilmingus drabužius, juos siuva ar nuomoja dešimtis...

Baltašaknė

2012 m. birželio 28 d.
GėlininkasBaltašaknės (Polygonatum) priklauso lelijinių šeimai. Gentyje jų apie 50 rūšių, augančių vidurinėse Šiaurės pusrutulio platumose. Ypač jų gausu Kaukaze, Sibire, Rusijos Tolimuosiuose Rytuose, Kinijoje.
Tai – daugiamečiai šakniastiebiniai augalai su žaliais, tiesiais ar lanku išlinkusiais, apvaliais ar kampuotais stiebais. Išauga iki 90 cm ūgio. Lapai dažniausiai plačiai elipsiški, sodriai žali. Žiedai lapų pažastėlėse ant trumpų kotelių, ištįsusio varpelio formos, balti, gelsvi, rečiau rausvi, pavieniai ar po kelis (iki 3–5). Žydi pavasario pabaigoje...

Per Jonines viešėkime ir vaišinkime

2012 m. birželio 21 d.
Naktį į sekmadienį sulauksime trumpiausios metuose nakties – švęsime pagoniškąsias Rasas arba krikščioniškąsias Jonines. Kuršėniškė renginių organizavimo metodikos ir kultūros istorijos mokytoja Vita Plėskienienė mistinį metą ragina paminėti ne masiniu "uliojimu", o nuoširdžiu bendravimu su artimu ir gamta.Cituodama Simoną Daukantą, V. Plėskienienė sako, kad visos lietuviškos šventės yra viešės (nuo žodžio „paviešėti").
„Galima sakyti, kad Joninės ir šiandien lietuvių gyvenime yra kaip pasiviešėjimas: nesvarbu, kur – prie Rėkyvos ežero ar Ventos upės“, – sako Vita...

Aprangoje vyrauja multikultūra

2012 m. birželio 21 d.
Šiaulietė dizainerė Larisa Kuchalskienė, kalbėdama apie šios vasaros stiliaus tendencijas, pabrėžė įsigalintį kontrastingumą ir beveik neapibrėžiamą įvairovę. Formos, spalvos, medžiagos, detalės – tokios pat skirtingos, kaip ir margaspalvis šių dienų pasaulis.Šį sezoną gilinamasi į įvairias kultūras, todėl ir siluetai – labai skirtingi: nuo flamenko šokėjos pūstų sijonų iki Afrikos zulu genties, europiečiams gana egzotiškų sprendimų.
Šią vasarą griežto stiliaus apibrėžimo nėra, tačiau žaviausiai atrodys išryškintas liemuo. Taip pat madingi platūs, platėjantys ar atvirkščiai –...

Mados istoriją pasakoja batai

2012 m. birželio 21 d.
Šaukėnų (Kelmės raj.) kraštotyros muziejuje veikia neįprasta paroda – eksponuojamos 200 poros įvairiausių batų: nuo šimtamečių klumpių, naginių, veltinių iki šiuolaikiškų basučių ar puošnių batelių vaikams.Parodos rengėja, muziejininkė Elena Burdulienė pasakojo, jog šaukėniškių jau nuo praėjusio rudens prašiusi parodai paskolinti kokių nors originalesnių batų. Taip po truputį būsima paroda vis gausėjo, gausėjo.
Seniausias parodoje eksponuojamas apavas – naginės, dovanotos netoli Šaukėnų, Kalniškių kaime gyvenančios Teresės Kasparienės.
Nagines siūdavo iš išdirbtos gyvulio odos, raišteliais apsukdavo...

Raudonoji ir geltonoji žiognagė

2012 m. birželio 21 d.
Geltonoji žiognagė sutinkama drėgnokose pievose, lapuočių ir mišriuose miškuose bei laukymėse, žemapelkėse. Panašias vietas mėgsta ir raudonoji žiognagė, kuri žydi gegužę ir birželį.
Geltonoji žiognagė irgi pradeda žydėti gegužę, bet jos žydėjimas nusitęsia net iki rugsėjo. Geltonoji, kaip ir priklauso pagal pavadinimą, žydi geltonais žiedais. Raudonoji į save dėmesį atkreipia rausvais žiedais, turi daug gražių vardų. Liaudis ši augalą vadina benediktšakne, bičių duona, bičkoriu, čertažole, gegutės blūdeliais, gegutės duona, gegutės varpeliu, gegutės laikrodėliu ir...

Birželio darbai darže ir sode

2012 m. birželio 21 d.
Paliję gausūs lietūs, sušilę orai paskatino piktžolių dygimą, augalų ligų ir kenkėjų plitimą.Kai kur jau gelsta svogūnų laiškų galiukai. Tai rodo, kad savo veiklą pradėjo svogūninės musės. Šie kenkėjai gausiai skraidė ir dėjo kiaušinėlius žydint alyvoms.
Šiuo metu išsirito lervutės, kurios graužia jaunų svogūnų, česnakų, porų ropelių dugną ir augalai gali sunykti. Gelstančius svogūninius augalus reikia palaistyti karštu (50 laipsnių) medžio pelenų šarmu (1 kg pelenų / 10 l vandens), valgomosios druskos sūrymu (200 g druskos / 10 l vandens) arba terpentino tirpalu (3 šaukštai terpentino / 10 l vandens)...

Prisijaukinta pavogta erdvė

2012 m. birželio 14 d.
Paradoksas, kad pastatę brangius visuomeninius pastatus, į juos retai užsukame. Dažnai muziejai, galerijos ir salės stovi tušti. O kur dar apleisti pastatai, kurie lyg vaiduokliai stūgso miestuose?Kaip erdvę paversti išmaniąja ir ja naudotis kasdienybėje, paskaitą Šiaulių dailės galerijoje skaitė jauna, bet jau žinoma architektė iš Vilniaus, buvusi šiaulietė Andrė Baldišiūtė.„Nesiskųskime, kad miestas nykus – patys dažniau išeikime iš namų. Vaikščiokime gatvėmis, vakarokime mieste, ir jis atgis“, – tai vienas iš A. Baldišiūtės patarimų šiauliečiams.
Pasak architektės...

Šią vasarą madingas natūralumas

2012 m. birželio 14 d.
Šiaulių grožio ir soliariumo studijos „Divalis“ specialistės vienbalsiai tikina, kad, kuriant savo stilių, šią vasarą svarbiausia – natūralumas. Natūralios plaukų bei makiažo spalvos, šukuosenų ir kirpimų formos.Vizažistė Ligita Misevičiūtė vasarą, siedama su įvairiomis proginėmis šventėmis, pirmiausia akcentavo vandeniui atsparų makiažą. Jis puikiai tinka šventei pirtyje ar prie vandens, gelbėja lietingą ar labai karštą dieną, išlieka ir nubraukus džiaugsmo ašarą.
„Šio makiažo pagrindas – vandeniui atsparios kosmetikos priemonės – nuo kreminės pudros iki tušo, akių vokų šešėlių ir lūpų dažų...

Kartoninių baldų gamintojų Lietuvoje rasti nepavyksta

2012 m. birželio 7 d.
Ne pirmus metus tarp Šiaulių universiteto Menų fakulteto studentų baigiamųjų darbų galima išvysti vienkartinių kartoninių baldų. Jie – itin praktiški ir nebrangūs, lengvai perdirbami, todėl nekenksmingi gamtai. Vis dėlto susitarti su verslininkais dėl masinės minėtų baldų gamybos nepavyksta.Kartoninių baldų privalumų šiems studentų darbams vadovavęs universiteto Dizaino katedros vedėjas profesorius Giedrius Šiukščius įvardija ne vieną.
„Reikalingi ir naudingi, – pirmiausia pabrėžia G. Šiukščius ir čia pat pateikia pavyzdį, – artėja išleistuvių, įvairių lauke rengiamų švenčių metas. Argi nebūtų patogu...

Mėgstami personažai atgyja iš siūlų ir modelino

2012 m. birželio 7 d.
Šiaulietė Ineta Butkevičė savo rankų darbo originaliais spalvingais nertais aksesuarais ir rūbeliais puošia ne tik dvejų dukrytę Mildą, bet ir draugų, pažįstamų vaikučius. „Nebesuku galvos ir dėl dovanų mažyliams ypatingomis progomis“, – prisipažįsta jauna mama, iš spintelės traukdama įvairiaspalvį modeliną. Jo aplikacijomis ji paįvairina stalo įrankius.Šiaulietė Ineta Butkevičė kiek daugiau nei prieš metus į rankas paėmė vąšelį ir prisiminė mokykloje įgytus nėrimo įgūdžius.
Noras nerti 26-erių Inetai kilo parduotuvėje netyčia pamačius airiškų nėrinių žurnalą. Sudomino, tiesa neilgam: šių plokščių...

Apdaras, kuris buvo madingas prieš tūkstantmetį

2012 m. birželio 7 d.
Per Kelmėje surengtą liaudies meno šventę rajono Savivaldybės administracijos direktorė Irena Sirusienė vilkėjo aštuntojo – dešimtojo amžių kuršių ir žemaičių moterų apeiginį kostiumą, kurį siuvosi specialiai šventėms. Pastaruoju metu Europoje ir Lietuvoje susidomėta archeologiniais rūbais.Balti ilgi sulig sijonu marškiniai stačia apykakle, žemės spalvos skraistė su kutais, ilgas beveik iki žemės sijonas, odinis diržas, žalvario apyrankės ir žalvariniai kaklo papuošalai. Tokį kostiumą vilkėjo I. Sirusienė.
Direktorė priminė, jog vilki aštuntojo – dešimtojo amžiaus žemaitės ir...

Šokoladu kvepiančios gėlės

2012 m. gegužės 31 d.
Kuršėnietė Asta Terminienė artėjančios Tėvo dienos ar kita ypatinga proga artimuosius siūlo pradžiuginti ne tik saldžiomis, bet ir išradingai supakuotomis dovanomis. Ji pataria, kaip saldainius paversti spalvingomis gėlėmis, kurias papildo rankų darbo laumžirgiai.1. Reikės: mėgstamo saldainio (bene geriausiai tinka kūginės formos šokoladiniai), medinio iešmelio (arba storos vielos) koteliui, dviejų spalvų krepinio popieriaus (žalio – gėlės koteliui, lapams ir kitos mėgstamos spalvos – žiedlapiams), plonos žalios vielutės detalėms sutvirtinti...

Erfurto augalų rojus

2012 m. gegužės 31 d.
Vokietijos Tiuringijos žemės sostinės Erfurto pašonėje esantis EGA parkas žiedais stebina visus metus. Pavasarį, vasarą, rudenį lankytojus traukia lauko sodai ir ekspozicijos, visus metus egzotika keri žiemos sodai.Šis parkas – vienas iš didžiausių gėlių ir sodų ekspozicijų parkų Vokietijoje, užima 36 hektarus.
Praėjusiais metais EGA parkas minėjo 50-etį. Įkurtas jis buvo 1961 metais kaip sodininkystės pasiekimų paroda.
Lankytojus parkas traukia gamtos ir sodų architektūros harmonija, augalų įvairove.
Rožynas, lelijų, vilkdalgių erdvės, kabantys...

Tautodailininkus gelbsti originalumas

2012 m. gegužės 31 d.
Kelmėje veikianti tautodailės paroda ir per liaudies meno šventę šurmuliavusi tautodailininkų mugė patvirtino, jog kiekvienas tautodailininkas yra savitas, nes jo kūrinys – rankų, o ne staklių darbas. Kai kurie tautodailininkai atradę naujų originalių technologijų.Vaiguviškis tautodailininkas Aivaras Norbutas pradėjo gaminti medines lenteles pjaustymui su Kelmės vardu ir miesto herbu. Kaip įamžinti raides ir herbo piešinį taip, kad jis nesusigadintų ant lentelės pjaustant duoną, daržoves ir kitus dalykus? O gal lentelė netinka praktiniams tikslams, tik dėl...

Dienos populiariausi

Ūkininko Daliaus Linkevičiaus planai

2012 m. liepos 10 d.
lankomiausias

Lėlę išsaugojo pusšimtį metų

2012 m. liepos 10 d.
daugiausiai komentuotas