(detali)

Orai Šiauliuose

Konkursai

Al­do­na BART­KIE­NĖ
Gamink ir Balsuok
Al­do­na BART­KIE­NĖ
Visi dalyviai

Savaitės populiariausi

lankomiausikomentuojamiausi

Reklama

Festivaliai ir didžiosios šventes
Ieškoti

Facebook

Keturi kampai

Fengšui demistifikavimas pagal Ingą Janovską

2010 m. balandžio 8 d.
Pastaruosius keletą metų Lietuvą užplūdęs fengšui bumas pakoregavo daugelio namų interjerą. Lietuvaičiai ėmė braižyti savo tipinius butus į kvadratus, perstatinėti baldus, keisti kambarius vietomis, nukabinėti veidrodžius ar prisipirko sėkmę lemiančių figūrėlių. „Tikrosios žinios užima labai nedidelę dalį komercinėje fengšui piramidėje, didžiausia fengšui dalis daroma dėl pinigų, siekiant parduoti daugiau knygų“, — tikina Latvijoje gyvenanti Fengšui instituto direktorė, aiškiaregė ir gydovė Inga Janovska, Kinijoje įgijusi fengšui specialistės ir dėstytojos sertifikatą.
Fengšui...

Šiltnamio rūpesčiai ir malonumai

2010 m. balandžio 8 d.
Šiaulių universiteto Botanikos sodo gėlininkystės specialistė Aldona Grišaitė primena: rūpestingi šeimininkai tuoj šiltnamiuose sodins salotas ir ridikėlius. Gegužės viduryje į šiltnamius nešami agurkų ir pomidorų daigai. Iki to laiko šiltnamį galima spėti ir įsirengti.
Šiltnamį įsirengti nėra sudėtinga žinant pagrindinius dalykus.
Pirmas žingsnis — apsispręsti, ką auginsime: daržoves, daigus, gėles ar žaliuosius augalus, nes nuo to priklauso, ar šiltnamis bus reikalingas visus metus ar pavasarį--vasarą?
Jei šiltnamis reikalingas daržoves auginti...

Palangės idėjos

2010 m. balandžio 8 d.
Dienraščio skaitytoja pasinaudojo komikės Apolonijos Zizirskienės patarimu, kaip ant palangės įkurdinti svogūnų darželį: plastikiniame butelyje įpjaunami langeliai, pripilama durpių, įspaudžiamos svogūnų galvutės ir gausiai palaistoma.
Lietuvės niekada nestokojo originalių idėjų, o ekonominis sunkmetis jas vėl priverti prisiminti. Gal ir jūs galite pasidalinti savomis mažomis gudrybėmis? Rašykite adresu

„Aukso vainikas“ atiteko margučių skutinėtojai

2010 m. balandžio 1 d.
Mikaliniškės kaimo (Kelmės rajonas) gyventojai, margučių skutinėtojai Virginijai Norkienei įteiktas geriausios metų liaudies meistrės diplomas — nominacija „Aukso vainikas“. Regioniniame ture moteriai atiteko trečioji vieta. „Aukso vainiką“ V. Norkienė pelnė pirmoji iš nemažo būrio Kelmės rajono tautodailininkų.
Virginiją Norkienę skutinėti margučius pamokė mama. Tik ji skutinėdavo su paprastu peiliuku, o Virginija — su metalo pjūkleliu. Susilaužo nedideliais gabaliukais — ir turi įrankį.
Virginijos margučių raštai, ornamentai — tik jai būdingi...

Ilgas kelias į meną

2010 m. balandžio 1 d.
46-erių metų tautodailininkė Dalia Sutkuvienė pirmą autorinę parodą surengė prieš porą metų ir neliko nepastebėta vertintojų — jos paveikslams vieta tarp profesionalių menininkų darbų. Dalia šypteli: pakvies, į parodą, atvažiuos su drobėmis. Nekvies, ne bėda, tapys kaip tapiusi toliau.
Į Mindaugių kaimą (Joniškio raj.) atsikėlusią Dalios ir Algirdo Sutkų šeimą vietiniai pirmiausia pažino kaip verslininkus, gyvenančius aludėje.
Šeima prieš keliolika metų čia nusipirko buvusį vaikų darželį, kuriame ankstesni šeimininkai buvo įrengę alaus barą. Sutkai čia gyveno ir toliau pilstė alų, vėliau...

Floristės velykinės idėjos

2010 m. balandžio 1 d.
Pavasariškai nuotaikai sukurti reikia žydinčių gėlių, žalumynų, kurių floristikos salonose apstu, ir fantazijos.
Parodą aplankyti galima Šiauliuose galerijoje „Skizze“.

Nacionaliniai prekybos sendaikčiais ypatumai

2010 m. kovo 25 d.
Praėjusį savaitgalį Kaune tris dienas vyko didžiausia Lietuvoje tradicinė tarptautinė sendaikčių mugė „Laiko ratu“, į kurią suvažiavo sendaikčių pardavėjai ir antikvarai iš trijų Baltijos šalių. Nors lietuviai tokias muges pradėjo organizuoti paskutiniai iš trijų kaimynių, atvykėliai teigia, kad Lietuvoje sąlygos fantastiškos, europietiškos ir krizė čia jaučiama menkiau. Na o patys lietuviai dejuoja, kad, lyginant su pakilimo metais, žmonės antikvaro perka dešimtkart mažiau.
„Šiandien Baltijos šalyse dar nebuvo tokio lygio antikvarų ir sendaikčių turgaus, tai...

Ateities namai jau po dešimt metų?

2010 m. kovo 25 d.
Kaip atrodys ateities namas? Kaip šiltinti daugiabučius, kokį statyti individualų namą, kas yra pasyvus, ir kas nulinės energijos namas, kaip atrodys netolimos ateities statiniai? Apie tai „Šiaulių kraštas“ kalbėjosi su daktare Audrone Endriukaityte, Vilniaus Gedimino technikos universiteto Statybos fakulteto Architektūros inžinerijos katedros docente.
— Kokios šviežiausios naujienos statybų sektoriuje? — Visai šviežiai, gruodžio mėnesį, priimtas ES nutarimas išplėsti energinio naudingumo direktyvą reikalavimu, kad nuo 2020-ųjų metų pastatai...

Danų virtuvėje — vis mažiau „senovės“

2010 m. kovo 25 d.
Paklausta, ką valgo danai, sutrinku ieškodama kuo tikslesnio paaiškinimo. Panašiai, kaip ir mes, lietuviai, juk netoliese toji Danija. Ruginė duona, mėsa, bulvės, salotos, obuoliai... Tačiau maistas čia keičiasi, modernėja. Todėl danų jaunimas nemėgsta ir net nepažįsta daugelio senelių pamėgtų patiekalų, produktų. Jie tai sieja su „senove, kai visi vargo“. Tiksliau, Pirmuoju pasauliniu karu, kai vienas mitybos tyrinėtojas įtkino politikus, jog danai nemirs badu tik jei valgys grūdus, ropes ir vaisius. Danų, kaip ir kitų išsivysčiusių šalių virėjai, kundžiasi, kad smarkiai...

Žiemos sodas — rojus ir rūpestis

2010 m. kovo 18 d.
Daina ir Einaras rytinę kavą geria žiemos sode. Ne Kretingos — Šiauliuose, įrengtame ir išpuoselėtame nuosavame name. Per du aukštus į viršų kopiantys ir palube šliaužiantys augalai yra ne vienerių metų triūsas. Nors specialistai sako, jog žiemos sode augalai sodinami tik į gruntą, o gėlės vazonuose tinka terasai, vešinčiu sodu šeimininkai patenkinti.
Šeimininkė rodo nuotraukas, kuriose užfiksuotas žiemos sodas jį tik įrengus. Dabartinio dydžio augalai prieš šešerius metus atrodė miniatiūriniai.
Žiemos sodą įsirengti šeima planavo iš karto statant namą. Tam...

Cukraus pudros pamokos

2010 m. kovo 18 d.
Maldenių kaimo (Joniškio rajonas) gyventoja Vlada Romutė Gramaliauskienė ant stalo rikiuoja keksą, grybukus ir riešutukus, "Skruzdėlyną", iš orkaitės traukia folijoje keptas įdarytas bulves. Moteris paskutinį dešimtmetį neretai sulaukia pasiūlymų šeimininkauti, paruošti kepinių šeimos šventėms. Kepiniai jos dėmesį patraukė dar vaikystėje, kai mažą mergaitę girininkijos šeimininkė pristatydavo trinti cukraus pudros arba plakti kiaušinio baltymo.
Kai užsukome į apsnigtą Vlados Romutės Gramaliauskienės kiemą, šeimininkė jau traukė iš orkaitės ką tik iškeptas, įdarytas bulves, o ant stalo...

Šviesuolio kunigo dovana

2010 m. kovo 4 d.
Šiaulietė, holistinio judėjimo teatro „S“ vadovė Zita Vilutytė prieš daugelį metų gavo ypatingą dovaną — Šeduvos parapijoje gimęs, vėliau Vandžiogaloje altarista tarnavęs Petras Martinkus dovanojo vargonus, keturias mandolinas, pianiną.
Kai Z. Vilutytė su P. Martinkumi susitiko Vandžiogaloje (Kauno rajonas), jai buvo gal 17-ka, kunigui — apie 90 metų. Ji prisimena: sėdėdavo su senoliu po obelimi ir kalbėdavo apie gyvenimą. Nors amžiaus skirtumas buvo nemenkas, abu turėjo bendrų inetersų.
P. Martinkus, prisimena ji, buvo šviesuolis, kurį...

Laikas sėti pomidorus

2010 m. kovo 4 d.
Jei Jus sužavėjo palangės daržininkystė ir nusprendėte pomidorų daigus išsiauginti šildomam šiltnamiui, sėklas sėkite kovo pradžioje. Jeigu turite nešildomą šiltnamį, tada optimaliausia sėti apie kovo vidurį, galima ir vėliau. Lauko auginimui skirtus pomidorus, sėkite kovo pabaigoje.
O jei panorote „vitaminų kraitelę“ išsiauginti ant palangės savo bute, jau dabar galite „pasiraitoti rankoves“.
Saldžiosios paprikos sėklų sėjos laikas priklauso taip pat nuo to, kur pageidausite daigus sodinti. Jei šie daigai bus skirti šaltajam šiltnamiui...

Senovinės gėlės augintos ne dėl grožio

2010 m. kovo 4 d.
Pradėjusi ruoštis paskaitai apie tradicines kambarines gėles, Asta Klimkienė, Šiaulių botanikos sodo direktorė, rašytiniuose šaltiniuose ir etnografų atsiminimuose rado įdomių faktų. Medėjantį alaviją, pelargoniją ar smidrą žmonės vertino dėl gydomųjų savybių, o grožio samprata atėjo vėliau.
A. Klimkienę domino ne tik mūsų, žemdirbių krašte, auginti vazoniniai augalai, bet ir kaip jie atsirasdavo paprastų žmonių pirkiose.
Lietuvoje visais laikais buvo šviesuolių. Vienas iš jų — XIX amžiuje gyvenęs pranciškonas, gydytojas, botanikas ir pirmasis Lietuvos augalų tyrinėtojas Jurgis...

Prieskonių sodas ant palangės

2010 m. vasario 25 d.
— Sodas Jūsų kieme yra taip įprasta... Žinoma, kiti pasakytų: “...aš neturiu savo sodo ir nuosavo kiemo...“ Bet mažytis „Žolelių sodas“ gali atsirasti ir Jūsų bute!
Šį kartą pasiūlysiu penkių populiarių žolelių meniu Jūsų sodui: vaistinę (citrininę) melisą, paprastą čiobrelį, paprastą raudonėlį, vaistinę ramunę ir kvapųjį rozmariną. Tikrai mielos, gardžios, kvapnios buto sodo gėrybės.
Visos šios žolelės, išskyrus vaistinę ramunę, yra daugiamečiai augalai. Juos galima pasisėti iš sėklų, padauginti dalijant kerą, auginiais, atlankomis. Sėklos sėjamos tik į purų, lengvą, lengvai suspaustą joms...

Žiema privertė skaičiuoti

2010 m. vasario 25 d.
Po keliolikos metų užklupusi šalta žiema privertė galvoti, kaip pigiau šildytis individualius būstus. Gyvenantys seniau statytuose namuose džiaugiasi, kad šildėsi senoviškai — anglimis. Kas gali sau leisti, renkasi geoterminį šildymą, nes iš žemės išgaunama šiluma yra pigesnė už dujas. Lietuvos energetikos instituto specialistai siūlo taupyti name įsirengiant kelis šildymo šaltinius.
Šiaulių rajono Bubių pagrindinės mokyklos direktorių Reimundą Varapicką su sūnumi Mindaugu užtikome kieme, į karutį kraunančius anglis. Šeimininkas pastebėjo: negerai, į krosnį teks mesti drėgnus...

Mamos kulonas tapo talismanu

2010 m. vasario 25 d.
Šiaulių filharmonijos direktorė Nijolė Saimininkienė iš mamos Mortos Kelpšienės paveldėjo bronzinį kuloną. Jį pasikabinusi jaučiasi saugi ir mamos papuošalą vadina savo talismanu.
„Kiek nuo ankstyvos vaikystės save sąmoningai prisimenu, tiek ant mamos kaklo matydavau šį kuloną. Jis kabėdavo ant ilgos geltonos grandinėlės. Mama juo puošdavosi dažnai“, — pasakojo N. Saimininkienė.
Ji prisiminė: mama turėjo dvi mažas juodas sukneles. Žiemai — juodą barchatinę, šiltesniams orui — juodo šilko, su įaustu auksiniu siūlu. Bronzinis pakabukas tikdavo prie...

Dvaro menę papuošė dvarininkų portretai

2010 m. vasario 18 d.
Kelmės dvare įsikūrusio Kelmės krašto muziejaus vieną iš pagrindinių salių papuošė 17 — 18 amžiais čia gyvenusių dvarininkų portretai. Trylika kopijų padaryta pagal Šiaulių „Aušros“ muziejuje esančius portretus. Paveikslai primins apie šimtmetį istorijos ir suteiks muziejui autentiškumo. Trylika dvaro gyventojų portretų fotokopijų visai neseniai pargabentos ir pakabintos pagrindinėse menėse. Muziejininkai, domėdamiesi Kelmės dvaro istorija, rado duomenų, jog menių sienos buvo tirštai nukabinėtos paveikslais ir portretais. Todėl nuspręsta čia gyvenusių žmonių portretais suteikti dvarui autentikos...

Lietuviškos jurtos pradininkas

2010 m. vasario 18 d.
Kai telefonu prisistatau Antanui Poškai ir pasakau, kad norėtume apie jį parašyti į priedą „Keturi kampai“, šis tik nusijuokia: „Tai kad jurta neturi kampų“. Kitą dieną išsiruošiame į Judrėnų kaimą Klaipėdos rajone aplankyti lietuviškų jurtų gamintojo ir savo akimis bei kitais pojūčiais įsitikinti gyvojo namo privalumais.
Judrėnuose mus pasitikęs ponas Antanas parodo kelią į savo darbovietę — prieš septyneris metus įsigytus kolūkio fermų griuvėsius. Viename iš pastatų A. Poška jau surentęs naujos jurtos karkasą, tad visa statyba — kaip ant delno.
Kaip statyti jurtą (ir...

Užgavėnių kaukės — iš medžio ir kartono

2010 m. vasario 11 d.
Šiaulių priemiestyje, Ginkūnuose, gyvenantys tautodailininkai gyvenvietės Kultūros centre visus norinčius mokė iš medžio bei kartono daryti Užgavėnių kaukes.
Ruošdamasis sutikti norinčiuosius pasimokyti daryti Užgavėnių kaukes, tautodailininkas Jonas Vaicekauskas, jas jau padarytas, išskaptuotas iš medžio, kabino ant Kultūros centro sienos. Susirinkusieji galės ne šiaip mokytis, bet ir iš anksto pamatyti, kokios jos gali būti.
Pasidaryti kaukes tinka visokiausia mediena. Viena iš J. Vaicekausko padarytųjų — eglinė. Šiam darbui tinkantis medgalis...

Dienos populiariausi

Akibrokštas Amerikai

2010 m. balandžio 10 d.
lankomiausias

Pievos ir laukai vėl skendi dūmuose

2010 m. balandžio 10 d.
daugiausiai komentuotas