(detali)

Orai Šiauliuose

Konkursai

Gin­ta­ras JU­SIUS, KTU mais­to moks­lo ir tech­no­lo­gi­jų stu­den­tas
Gamink ir BALSUOK
Gin­ta­ras JU­SIUS, KTU mais­to moks­lo ir tech­no­lo­gi­jų stu­den­tas
Visi dalyviai

Savaitės populiariausi

lankomiausikomentuojamiausi
Festivaliai ir didžiosios šventes
Ieškoti

Facebook

Keturi kampai

Vaismedžius saugo ne tik kaliausės

2009 m. liepos 16 d.
Vasarą, kai prasideda pats vaisių ir uogų sezonas, žmonės suka galvas, kaip apsaugoti savo derlių nuo sparnuočių. Vieni virš medžių pakabina pliušinius katinus, kiti — uždengia tinklais.
Kuršėnų kūrybos namų Gamtininkų centro įkūrėjas ir jo vadovas Vytautas Uosis pasakojo, kad sodus dažniausiai atakuoja varnėnai, strazdai ir kėkštai. „Tai pagrindinės paukščių rūšys, kurių labai nemėgsta žmonės — juokėsi pašnekovas. Mes įpratę visus paukščius, kurie lesa uogas, vadinti špokais. Tai liaudiškas pavadinimas, bet iš tiesų tai varnėnai“.
Sparnuočiai vasarą mėgsta visas uogas, išskyrus...

Būsto paskolos gali privesti iki depresijos

2009 m. liepos 16 d.
Būsto paskolas paėmę ir su finansinėmis problemomis susidūrę žmonės išgyvena tipiškas emocines reakcijas. Bankininkai pataria kuo greičiau susitaikyti su esama padėtimi ir nedelsiant kreiptis pagalbos į banką.
Šiaulietė Zita atvirai pasakojo savo šeimos būsto paskolos istoriją, tačiau nenorėjo, kad būtų skelbiama jos pavardė. „Tačiau mūsų pažįstamų rate tokių vargšų žmogelių daug“, — pridūrė moteris.
Ponia Zita, dirbanti tarnautoja, su vyru, turėjusiu statybinę firmą, dar prieš krizę drąsiai abu paėmė po paskolą ir įsigijo naujos statybos butą, kurį įsirengė, negailėdami lėšų...

Išsaugota praeitis

2009 m. liepos 16 d.
Šiauliečiai skulptoriai Kazys ir Birutė Kasperavičiai židinį apstatė lyg altorių. Į juos kasdien liūdnais žvilgsniais žvelgia mediniai šventieji. Ne pačių drožti — išgelbėti nuo sunaikinimo.
Ant židinio sutaria Mykolas Archangelas, rūpintojėlis, chimera, Juozapas, drožtas 1840, du šventieji Rokai. Virš jų kabo retas, pagoniškais simboliais iš metalo kaldintas kryžius.
Skirtingose kambario kampuose stovi Jėzus, prislėgtas kryžiaus, Sopulingoji Marija, su prie kojų susirangiusiu žalčiu, Mergelė Marija su kūdikėliu Jėzumi ant rankų, Jonas Nepomukas...

PASTATO ISTORIJA

2009 m. liepos 9 d.
Tęsiame pasakojimų ciklą, kodėl Šiauliuose kai kurie pastatai statyti neviešinant jų tikrosios paskirties. Gerai tokias paslaptis žino Bronislovas Guzaitis. Jis 1963 metais Šiaulių vykdomojo komiteto Kapitalinės statybos skyriuje pradėjo dirbti vyr. inžinieriumi, po dviejų metų paskirtas skyriaus viršininku ir juo buvo iki 1988-ųjų.
B. Guzaitis lygina: dabar yra rinkos statyba, tarybiniais laikais buvo planinė. Taip stengtasi, kad visi miestai augtų vienodai, darželių, mokyklų vietų skaičius ir gyvenamasis plotas būtų proporcingas poreikiui...

Klovainius puošia darbštūs sodiečiai

2009 m. liepos 9 d.
Užuot dejavę ir keiksnoję krizę, Klovainių bendruomenės gyventojai puoselėja ir gražina savo kiemus. Perėjus šią Pakruojo rajono gyvenvietę, į ekskursiją norisi pakviesti Šiaulių valdžią, miestą gėlėmis nesugebėjusią išpuošti ir piktžolių išrauti net prieš tūkstantmečio šventę.
Apie šią eilinę rajono gyvenvietę nebūtume sužinoję, jei ne redakciją pasiekęs bendruomenės pirmininkės Reginos Mozūrienės laiškas.
„Prieš kelias dienas grupelė moterų lankėme sodybas, kad gražiausiai tvarkomas galėtume pristatyti seniūnijos ir rajono apžiūrai. Negaliu atsidžiaugti ir nepasidalyti džiaugsmu -- koks...

Naminį varškės sūrį išsirūko sodo pakraštyje

2009 m. liepos 9 d.
Stulgiuose (Kelmės rajonas) gyvenanti Irena Kvietkienė mėgsta įvairius sūrius: ir varškės, ir lydytus, kuriuos patipasigamina. Jos anūkas Algirdas Šliažas sodo pakraštyje sumeistravo rūkyklėlę.
Erdvaus Irenos Kvietkienės sodo pakraštyje įrengtoje rūkyklėlėje dažnai rūksta naminiai varškės sūriai.
Sūriai kabinami ant statinaitėje įtvirtintų strypų, uždengiami. Iki statinaitės per žemę iškastas tuneliukas. Pakura — už kokių kelių metrų. Per žemę tuneliuku „nuslenka“ dūmai iki sūrių.
„Tai mano anūko Algirdo Šliažo išmislas. Jei iš karto, po sūrių apačia kūrentum ugnelę, nebūtų jokios naudos. Dėl didelio...

Bendrakursių susitikimas virto meno pamokomis

2009 m. liepos 9 d.
Šniūraičiuose (Radviliškio rajone) gyvenančių Janinos ir Algirdo Dambrauskų sodyba praeitą savaitgalį virto menininkų meka. Kūrėjai iš Lietuvos ir Latvijos čia surengtame seminare „Vasaros sesija“ tapė, lipdė, pynė ir kitais būdais gamino įvairius rankdarbius bei mokė norinčiuosius.
Seminaro iniciatorė, Šiaulių universiteto Menų fakulteto dėstytoja Danutė Kaučikienė, prieš pusantrų metų persikėlusi į Šniūraičius, ėmėsi įgyvendinti meniško sumanymo.
„Pati veliu veltinius, todėl pirmiausia vietines moteris išmokiau šių rankdarbių. O pernai vykusio bendrakursių susitikimo metu panorome...

Dvaro paukštidėje šeimininkai įkūrė barą ir pirtelę

2009 m. liepos 2 d.
Kletiškės kaime (Kražių seniūnija, Kelmės rajonas), buvusiame dvare beveik du dešimtmečius gyvenanti Reginos ir Rimanto Grubliauskų šeimyna stengiasi naujam gyvenimui prikelti visą dvaro sodybą.
Buvęs Kletiškės dvaras Reginos ir Rimanto Grubliauskų rūpesčiu kas metai vis labiau gražėja.
„Besitvarkant kyla vis naujų minčių. Štai buvome su vyru nusprendę buvusį dvaro „vištininką“ — paukštidę paversti lauko virtuvėle, įsirengti dušą. Bet vėliau persigalvojome. Ir labai džiaugiamės pirtele, poilsio kampeliu, mini baru, kuriame galime ir patys atsipūsti, ir...

Nuotekos bus valomos naujais įrengimais

2009 m. liepos 2 d.
Liepos mėnesį kviečiama valstybinė priėmimo komisija įvertinti baigiamuosius Naujosios Akmenės nuotekų valymo įrenginių statybos darbus, kurių visų vertė — daugiau kaip 19 milijonų litų.
Maždaug dvejus metus truko naujų valymo įrenginių statyba. Sumontuota slėginė linija, jungianti nuotekų siurblinę su nuotekų valymo įrenginiais. Taip pat nauja slėginė vandentiekio linija jungia vandenvietę su Eibučių kvartalu ir Ramučių mikrorajonu. Atlikta vandentiekio tinklų plėtra Ramučių gyvenvietėje ir šiek tiek — Naujosios Akmenės mieste. Nauji nuotekų tinklai nutiesti Eibučių kvartale. Visus...

Lietuviškų darželių mados apsisuko ratu

2009 m. liepos 2 d.
Tuo neabejoja Šiaulių universiteto Botanikos sodo direktorė Asta Klimienė, kviesdama palyginti šiemet sode įrengtus keturių skirtingų laikotarpių tradicinius lietuviškus darželius.
Prieškario kaimo darželiai (1830 — 1918 metų) būdavo suskirstyti laisvų formų lysvelėmis, aptvertomis neaukšta žiogrelių, lazdyno pinučių tvorele.
Auginti vaistiniai, prieskoniniai žoliniai augalai ir dekoratyvūs krūmai, atsinešti iš miško, lauko ir pasodinti darželiuose.
„Darželių šeimininkėms tuo laikotarpiu labiausiai rūpėjo ne darželio išorinis grožis, o jo augalų praktiškumas. Tačiau...

Istorinė architektūra Baltarusijoje interpretuojama savaip

2009 m. liepos 2 d.
Šiaulietis architektas Šarūnas Sabaliauskas su kolegomis praėjusią savaitę grįžo iš Baltarusijos. Pažintinės istorinės kelionės tikslas buvo sugrįžti prie Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės ištakų, pamatyti jas menančius istorinius objektus. Į jų restauraciją architektas pažvelgė profesionaliai.
Į Baltarusiją, anot Š. Sabaliausko, verta važiuoti, kad suvoktum: siena, dirbtinai nubrėžta žemėlapyje, padalijo tą pačią tautą. Lietuvos didybę menantys statiniai istoriškai liko Baltarusijoje.
Važiuojant per kaimus, turinčius dešimt namų ir bažnyčią, vaikštant po šiaurės...

Dailės mokykla slėpta po priestatu

2009 m. birželio 25 d.
Šiauliuose yra ne vienas pastatas, kurio statyba sovietmečiu turėjo kodinį pavadinimą. Septintame-aštuntame dešimtmetyje kultūros ir sporto objektai buvo statomi kaip namų valdybos, ar slepiami po ūkinių patalpų rekonstrukcijomis. Šiaulių dailės mokykla statyta kaip aštuonmetės mokyklos priestatas.
Jonas Samalionis, pirmasis Dailės mokyklos direktorius, prisiminė mokyklos statybos istoriją.
Mokykla 1967 metais įsikūrė dabartinės Stasio Šalkauskio vidurinės mokyklos pusrūsyje. Tuo metu partija davė nurodymą jaunimą auklėti meniškai. Pirmaisiais mokslo metais...

Daugiabučių renovacija stringa bankuose

2009 m. birželio 25 d.
Vyriausybė šiemet planuoja modernizuoti 500 daugiabučių namų. Gelbėjimosi ratu sunkmečiu taptų Kontroliuojantysis fondas su 785 milijonais litų — tiek planuojama skirti tecninei paramai bei ilgalaikėms paskoloms. Ne pirmus metus renovacijos įkaitais tapę šiauliečiai prognozuoja: jei tvarka bus kaitaliojama ir toliau, o bankai jausis visagaliais, renovacija sustos.
Pernai Šiauliuose buvo įgyvendinta 14 renovacijos projektų. Šiuo metu yra pasirašyta dar 11 sutarčių, todėl šios bendrijos artimiausiu metu pradės įgyvendinti projektus, į...

Pačių statytuose namuose — pačių tapyti paveikslai

2009 m. birželio 18 d.
Keturiolika metų Tytuvėnuose (Kelmės rajonas) gyvenantys Valentina ir Rimas Petrauskai savo rankomis pasistatė namus, o neseniai sienas išpuošė pačių ir vaikų tapytais paveikslais. Grožiui neabejinga šeima pirmąkart savo paveikslus ryžosi parodyti ir parodoje.
Valentina ir Rimas Petrauskai piešti mėgo nuo pat vaikystės.
„Tėvelis buvo labai gabus. Gyvenome Šiauliuose. Nors tėvelis neturėjo jokio liaudies menininko vardo, dirbo kartu su Viliumi Puronu. Puronas kūrė eskizus, o tėvelis juos paversdavo tikrove. Taip Šiauliuose...

Gatvėje kaimyniškai sugyvena žmonės ir kryžiai

2009 m. birželio 18 d.
Šiauliuose, Šimšės rajone, kalvotoje K. Kalinausko gatvėje yra išlikę net du senoviniai paminklai su kryžiais. Nors gatvė — prestižinė, statomi nauji prabangūs namai, bet kaimynystės su kryžiais neišsižada nei senieji gatvės gyventojai, nei naujakuriai.
Į susitikimą su gatvės kryžiais lydi ilgametė šios gatvės gyventoja Irena Vasiliauskienė. Vienas kryžius, statytas dar 1901 metais, yra prie jos jau amžinybėn iškeliavusios mamos namelio, kuriame dabar niekas nebegyvena. Ponia Irena spėja, kad ir jos mamos namelis, į kurį ji atsikėlė apie...

Moterys kūrė lėles ir ažūrinius darbelius iš avalono

2009 m. birželio 11 d.
Praeitą savaitę Ginkūnų kultūros centro suaugusiųjų dailės studija kūrybinius metus užbaigė darbų paroda. Joje — dvi naujos technikos, kurias 19 studijos veikloje dalyvaujančių moterų įvaldė per metus. Plačiau jas pristatė studijos vadovė Daiva Gutparakienė.
Gausiausiai parodoje pristatytos interjerinės lėlės iš savaime stingstančios masės. Kaip tokias pasigaminti? Daivos žodžiais, tai nėra sudėtinga. Pirmiausia prireiks lanksčios vielos, iš kurios formuojamas lėlės karkasas — pagrindas, ant kurio laikysis galva, bus kūnelis, proporcingai rankos ir kojos...

Sodybai papuošti — medžių dekoras

2009 m. birželio 11 d.
Praeitą savaitę Šiaulių universiteto botanikos sode vykusio floristikos plenero metu miesto ugdymo įstaigų moksleiviai mokėsi dekoruoti medžius. Plenero koordinatorė, Šiaulių jaunųjų gamtininkų centro fitodizaino ir želdinių puoselėjimo būrelio vadovė Lena Skriptienė pasakojo, kad eksterjero puošyba — šiuo metu populiarėjantis reiškinys. Kaip dekoruoti medžius, pavyzdžiui, nuosavoje sodyboje: patarimai iš pirmų lūpų.
L. Skriptienė akcentavo, kad medžio dekoras gali būti visuminis (šakų ir kamieno) ir dalinis, kai įvairiomis kompozicijomis puošiamos tik atskiros...

Kelmės drabužis iš medžių, gėlių, akmens ir vandens

2009 m. birželio 11 d.
Į Kelmės 525 metų jubiliejų atvažiavę užsieniečiai stebėjosi — kokia žalia, gėlynais žydinti, akmeninėmis skulptūromis išsipuošusi Kelmė. Spėliojo, kiek šimtų tūkstančių kainavo sukurti tokį grožį. Ir nepatikėjo, kai Kelmės seniūnas Zigmas Mačijauskas prisipažino gėlėms išleidęs aštuonis tūkstančius iš „bėdai užkeiktų“ pinigų, o skulptūromis miestą pusvelčiui išpuošė akmentašių plenero dalyviai.
Šį pavasarį visi kalbėjo apie sunkmetį, tačiau Kelmės seniūnijos želdinių tvarkytoja Audronė Šetkienė įgyvendino visas žiemą gimusias vizijas. Nepanaikino nė vieno miesto gėlyno. Seniūnas Zigmas Mačijauskas dar pridėjo ir magaryčių —...

Amatų centras subūrė norinčius kurti grožį

2009 m. birželio 4 d.
Kutiškių kaimo bendruomenės įsteigtas Amatų centras savo veikla sudomino ne tik vietinius gyventojus, bet ir kitų seniūnijų bendruomenes. Įvairių darbelių gaminimo kutiškiečiai išmokė per 200 rajono gyventojų dvylikoje bendruomenių. Kiekvieną ketvirtadienio vakarą Kutiškių mokyklos-darželio didžiausia klasė virsta meno dirbtuvėmis. Moterys tapo ant šilko, iš odos, „fimo“ molio ir kitų medžiagų gamina papuošalus, domisi naujomis karoliukų panaudojimo, atvirukų bei paveikslų komponavimo technikomis.
„Kai kurios kutiškietės čia ateina su savo vaikais. Jaunimas taip pat nevengia...

Išsaugoti mamos rankdarbiai

2009 m. birželio 4 d.
Šiaulietė Laimutė Kančauskienė laiko šventa pareiga išsaugoti mamos austas drobes ir rankdarbius, kuriuos mama Valerija Armonavičiūtė-Gudžienė sugebėjo išlaikyti karo ir tremties metais.
L. Kančauskienė atneša parodyti nemenką kalną jai brangių, darbščias mamos rankas menančių rankdarbių: nėriniais puoštus rankšluoščius, pačios austą milą, ant kurio senovine technika išiuvinėti du šunys, staltieses, servetėles, puoštas senoviniu siuvinėjimo būdu — karpytiniu. Dalį rankdarbių mama ruošė kraičio skryniai.
Seniausias siuvinėtais inicialais puoštas yra lininis rankšluotis, kurį mama audė...

Dienos populiariausi

Medicinai dar ne sunkiausias laikas

2009 m. liepos 16 d.
lankomiausias

Joniškyje automobilis mirtinai sužalojo dviratininkę

2009 m. liepos 16 d.
daugiausiai komentuotas