(detali)

Orai Šiauliuose

Konkursai

Gin­ta­ras JU­SIUS, KTU mais­to moks­lo ir tech­no­lo­gi­jų stu­den­tas
Gamink ir BALSUOK
Gin­ta­ras JU­SIUS, KTU mais­to moks­lo ir tech­no­lo­gi­jų stu­den­tas
Visi dalyviai

Savaitės populiariausi

lankomiausikomentuojamiausi
Festivaliai ir didžiosios šventes
Ieškoti

Facebook

Sveikata

Sukrėtė JAV medicinos sistema

2009 m. liepos 14 d.
Šiauliuose aštuonetą mėnesių dirbanti dvasininkė Gražina Bielousova prieš metus sugrįžo į Lietuvą, prieš tai trejus metus gyveno Amerikoje. Prisipažįsta, kad Lietuvoje gyvenantiems reikėtų džiaugtis turint tokią medicinos sistemą, natūralų maistą, švarų orą bei lėtą gyvenimo tempą.
Prieš ketvertą metų vilnietė Gražina pasirinko dvasininkės kelią, tad studijuoti išvyko į Šiaurės Karolinoje (JAV) esantį universitetą. Ten per trejus metus tapo Pastoracinės teologijos magistre. Šiuo metu moteris dirba Šiauliuose.
„Jei reikėtų atsakyti, kur man mieliau: Lietuvoje ar...

Ir vaikinams rūpi antsvoris

2009 m. liepos 14 d.
Merginos neretai perdėtai rūpinasi savo išvaizda. Atrodo tikrai daili panelė verkia dėl to, kad yra per stora. Ar vaikinams antsvoris nerūpi?
Šiaulietis, 21 metų Domas (vardas pakeistas vaikino prašymu), dar atsimena, kaip prieš keletą metų turėjo antsvorio. Nebuvo patenkintas savo išvaizda. Dabar dėkoja draugams, kad iš jo nesityčiojo. Domas rado jėgų, pasitikėjimo pradėti rūpintis svoriu.
„Vaikystėje mėgau saldumynus, todėl ir tapau apkūnus“ — sako Domas.
Į specialistus kreiptis vaikinas net nepagalvojo, esą to neleido finansinė padėtis. „Pradėjau...

Nėščiosioms vairuoti nerekomenduojama

2009 m. liepos 14 d.
Į „Šiaulių krašto“ redakcija paskambinusi besilaukianti šiaulietė Danguolė klausė, kokia būtų medikų nuomonė dėl nėščiųjų vairavimo, moters ir vaisiaus poveikio sveikatai. Medikai tikina, kad būsimai mamai ir kūdikiui bus saugiau, jei vairuos tėtis.
Ar nepavojinga sveikatai vairuoti besilaukiančioms moterims automobilį „Šiaulių kraštas“ klausia Šiaulių apskrities visuomenės sveikatos ugdymo centro direktorės, gydytojos ginekologės Astos Damkuvienės.
„Šiuo klausimu medikai laikosi dvejopos nuomonės. Vieni mano, kad moteris ir nėštumo metu gali toliau...

Specialisto konsultacija

2009 m. liepos 14 d.

Atsako Šiaulių visuomenės sveikatos centro Užkrečiamų ligų skyriaus vedėja Edita SAMULYTĖ:
— Vasarą, vykstant iškylauti, prie vandens telkinių, kur nebus tinkamų sąlygų laikyti ar gabenti maisto produktus: šaldytuvo, šaldymo krepšių, reikėtų vengti ir su savimi neimti greitai gendančių maisto produktų: pieno produktų, žuvies, mėsos gaminių, daržovių mišrainių, tortų, kreminių pyragaičių.
Minėti produktai turi būti laikomi šaltai (2-6 laipsnių) nuo pagaminimo iki suvartojimo. Laikant šiuos maisto produktus netinkamomis sąlygomis, didėja tikimybė apsinuodyti, o jei juose yra...

Meno terapija veda tolyn nuo ligos

2009 m. liepos 7 d.
Šiaulietės Ilonos Būdavaitės darbas susijęs su menu, tačiau jis kiek neįprastas — ji dirba Šiaulių apskrities psichiatrijos ligoninėje meno terapeute. Menu padėti kitiems pamiršti bėdas, išsivaduoti nuo slogių minčių, išmokti patikėti į save — jai svarbiausia.
Šiauliuose gyvenanti Ilona jau devyneri metai rytais skuba į darbą — į keramikos studiją Šiaulių apskrities psichiatrijos ligoninėje, kur siūlo pacientams tapti bent trumpam menininkams ir palengva išsilaisvinti iš ligos gniaužtų.
Merginai darbas visada įdomus ir naudingas kitiems, o tai yra...

Specialisto konsultacija

2009 m. liepos 7 d.
Atsako Šiaulių visuomenės sveikatos centro direktoriaus pavaduotoja Janina TAMOŠIŪNIENĖ:— Sudužus gyvsidabrio termometrui, didelio pavojaus sveikatai nebus, nes gyvsidabrio kiekis jame nedidelis. Pabirę rutuliukai pavojaus nekelia tol, kol nepradeda garuoti. Garuoti ima kambario temperatūroje. Kenksmingo poveikio sveikatai galima išvengti, kuo greičiau kruopščiai surinkus gyvsidabrį ir gerai išvėdinus patalpas.
Gyvsidabrio lašelius galima rinkti drėgnu, klijais pateptu popieriumi, prie kurio jie gerai limpa. Tada popierių su...

Medikai vasarą pacientų nepaliks be pagalbos

2009 m. liepos 7 d.
Šiaulių apskrities ligoninės medikai atostoguoja pagal sudarytus grafikus visus metus, tačiau daugiausiai norinčiųjų pailsėti būna vasarą. Padalinių vadovai tikina, kad nepaisant pailsėti išėjusių medikų, darbas nesutriks.
Pediatrijos reikalų direktorė Regina ULKŠTINIENĖ:— Šiuo metu atsotogauja visas Vaikų infekcijų skyriaus personalas, po beveik mėnesio, sugrįžus darbuotojams, atostogauti išeis Pediatrijos skyrius. Ši pratika pasitvirtino savo ekonomiškumu: nevartojama vandens, elektros, sutaupoma kitų dalykų. Taip atostogauti darbuotojus išleidžiame jau šeštus metus...

Tatuiruotės — ne tik grožis

2009 m. liepos 7 d.
Tatuiruotėmis vieni dailina kūną norėdami neatsilikti nuo mados, kiti siekia taip išreikšti savo individualumą. Nepaisant kūno puošybos, ši grožio procedūra nėra nekaltas žaidimas.
Siekiant užtikrinti saugias grožio salonų darbuotojų ir grožio salonų lankytojų sveikatai sąlygas higienos normoje nurodyta, kad kiekvienam grožio paslaugos vartotojui turi būti suteikta informacija apie riziką, susijusią su paslaugų teikimu, galimas komplikacijas, tolesnę kūno vietų priežiūrą. Tatuiruotė gali būti atlikta kokybiškai tik naudojant naujas adatas, specialias vienkartines pirštines...

Kūnas užduoda šimtus klausimų

2009 m. liepos 7 d.
Garsas — tai tam tikra judesio energijos forma, kurią sukelia bet koks virpantis objektas. Tačiau ta energija yra labai maža. Visų garsų priežastis yra mechaniniai virpesiai, nors plika akimi jie paprastai nėra matomi, tačiau tuo pačiu principu veikia visi muzikos instrumentai.
Virpesiai sklinda ore, sudarydami garso bangą ir perduodami virpėjimą ausies būgneliui ir kitoms vidinės ausies dalims. Kuo stipresni daikto virpesiai, tuo ir garsas yra stipresnis. Kuo dažnesni virpesiai, tuo garso tonas yra aukštesnis...

Vaiko dantimis būtina rūpintis jam dar negimus

2009 m. birželio 30 d.
Odontologo kabinete dažniausiai į kėdę pasodintas vaikas verkia: skauda dantukus — mažylis atvestas pavėluotai. Tik tėvų rūpestis, geras pavyzdys, priežiūra dar vaikui negimus gali jam dovanoti stiprius ir sveikus dantis. Apie dantų priežiūrą pasakoja Šiaulių odontologijos poliklinikos burnos higienistė Valdonė KELMIENĖ.
— Kada tėvams patartumėte imti rūpintis vaiko dantimis? — Jau prieš pradedant planuoti šeimos pagausėjimą būtina apsilankyti pas gydytoją odontologą, gydyti dantis, pasikonsultuoti, kaip maitintis ir kaip elgtis nėštumo...

Pagalbą reikia tik priimti

2009 m. birželio 30 d.
Šiaulietis Antanas Kvietkauskas, Šiaulių krašto žmonių, sergančių cukriniu diabetu, klubo „Lemtis“ narys, puikiai prisimena laikus, kai apie diabetą nebuvo jokios informacijos. Insulino leidosi didžiulėmis adatomis, o medikų siūloma dieta prilygo savęs naikinimui. Dabar informacijos ir priemonių daug, tačiau sergantieji neretai būna abejingi ir sau, ir ligai.
Ponas Antanas diabetu serga 26 metus, kurie buvo kupini ieškojimų, sunkumų, pastangų kuo ilgiau išsaugoti geresnę sveikatos būklę. Šiuolaikines gydymo galimybes, priemones, informacijos gausą...

Specialisto konsultacija

2009 m. birželio 30 d.
„Atsiradus aštriam skausmui juosmens srityje paaiškėjo, kad mane kamuoja inkstų akmenligė. Laukdama vizito pas specialistą labai nerimauju dėl gydymo. Ar akmenys šalinami operuojant?“— Inkstų akmenligė — tai liga, kurios metu inkstų taurelėse, geldelėse susidaro akmenų. Nuo šios ligos kenčiančių pacientų yra labai daug. Kartais žmonės būgštauja, kad dėl akmenligės iškart gali būti operuojami. Iš tiesų yra einama nuosekliais žingsniais, nuo paprastesnio iki sudėtingesnio gydymo. Paskutiniuoju gydymo etapu, jei nepavyksta kitaip, taikoma operacija...

Kaip išgyventi alergenų apsuptyje

2009 m. birželio 23 d.
Žydintys augalai, gyvūnai, dulkės, maistas sukelia žmonėms alergines reakcijas, tačiau gydyti alergiją beprasmiška, nepašalinus alergenų iš ligonio aplinkos. Bet kaip išvengti, pavyzdžiui, lauke skraidančių topolio pūkų?
Gydytoja alergologė Regina Mačiulienė šiuo metu vis dar skraidančių topolio pūkų siūlo nebijoti, nes ore pasklidę pūkai alergijos sukelti negali — jie per dideli. Patekę į kvėpavimo organus, jie dirgins mechaniškai. Išsipūtus nosį, ją išplovus specialiais skysčiais, dirginimo galima atsikratyti.
„Alergiją sukelia mikroninio dydžio žiedadulkės...

Ligoninėje susitarta dėl atlyginimų

2009 m. birželio 23 d.
Atsiradus palankesnėms įstaigos finansinėms galimybėms, ligoninė vėl mokėtų įprastą darbo užmokestį, buvusį iki 2009 gegužės 1 dienos, taip pat per įmanomai trumpesnį laiką išmokėtų kiekvienam darbuotojui susidariusią skolą. Nutraukiant darbo sutartį ligoninės skola darbuotojui privalo būti suskaičiuota ir išmokėta.
Tačiau pripažįstama, kad šis susitarimas nėra laikomas dokumentu, nulemiančiu darbdavio ir darbuotojo individualius darbo santykius. Šiems santykiams patikslinti yra parengta priedo prie darbo sutarties forma.
Ligoninės administracija...

Darbdavys skatina vaikščioti ir ant žarijų

2009 m. birželio 23 d.
Šiauliuose esančioje Jurgio Čepulio įmonėje darbuotojams įrengta sporto salė, pirtis, net aikštelė vaikščioti ant žarijų. Vadovas įsitikinęs, kad sveiką kūną galima išlaikyti skiriant jam kiekvieną dieną dėmesio — netingėti sportuoti.
J. Čepulis prieš beveik 20 metų įkūrė savo įmonėje sporto salę, atgabeno reikalingus įrenginius, kurie buvo specialiai pagaminti — tokia salė buvo pirmoji Šiauliuose. Prisipažįsta, kad pats savo pirmojoje darbo vietoje matė pavyzdį: vadovas skatino darbuotojus sportuoti, sveikatintis, organizuodamas spartakiadas.
„Žmonės ne...

Specialisto konsultacija

2009 m. birželio 23 d.
Skaitytoja Emilija

Atsako Šiaulių apskrities ligoninės I kardiologijos skyriaus vedėjas Romaldas STANKEVIČIUS:— Širdis greitai plaka visiems. Prisiminkime, kai buvome įsimylėję, ar pirmą kartą bučiavotės, širdis iš krūtinės lekia.
Širdis reaguoja į išorės dirgiklius. Sportininkų krūviai dideli — jų širdis ir plaka dažniau, siekia ir 140 dūžių per minutę. Plakimas didesnis jaučiamas ir emociškai patyrus stresą ir apkrovus kūną fiziniu krūviu.
110 dūžių nėra labai daug, jau kai yra 140 tada reikia rūpintis. Normali, sveika širdis daugiau 140 dūžių per...

Saldžiam miegui reikia nedaug

2009 m. birželio 23 d.
Aplinkos poveikis, suvalgytas maistas, emocijos ir net lova turi poveikio miegui. Sotus, ramus žmogus gali gerai išsimiegoti, tačiau daugelis dirgiklių saldų miegą atima. Mokslininkai nustatė, kad miegui turi įtakos ir pripratimas prie aplinkos, nuolatinis vienodas triukšmas, partnerio knarkimas, laikrodžio tiksėjimas, vandens lašėjimas, girgždesiai už lango. Tai sunkiau pašalinti.
Kai kas negali užmigti visiškoje tyloje, geriau jaučiasi veikiant televizoriui, bet tai jau miego sutrikimo požymis. Įrodyta, kad juo daugiau...

Pieno grybas: ne tik už, bet ir prieš

2009 m. birželio 16 d.
Skaitytojas pasiūlė paskelbti mokslininkės E. Šimkūnaitės mintis apie pieno grybą. „Sveikatos“ priede rašėme apie Šiaulių sveikuolių klubo „Šviesuoliai“ pirmininkės patarimus dėl pieno grybo. Po rašinio skaitytojas Petras Anciūnas redakcijai papasakojo, jog prieš keliolika metų jo šeima nutarė išbandyti grybą. Tačiau pirmiausia apie jį paprašė papasakoti mokslų daktarę Eugeniją Šimkūnaitę. Spausdiname šviesaus atminimo Eugenijos Šimkūnaitės laišką, atsiųstą Petrui Anciūnui.
Grybelis — viena iš daugybės kefyro atmainų, kurios it maras plinta kur reikia ir nereikia. Pravartu prisiminti porą dalykų...

Kaip kvėpuojame, taip ir gyvename

2009 m. birželio 16 d.
„Mes gyvename taip, kaip kvėpuojame“, — įsitikinusi šiaulietė rebeferė — kvėpavimo mokytoja Daiva Darelaitė, penkerius metus praktikuojanti sąmoningą kvėpavimą ir to mokanti žmones. Moteris prisipažįsta, kad ši praktika padėjo jai „įkvėpti laimę“.
„Kvėpavimas atrodo toks paprastas dalykas, juk mes kvėpuojame automatiškai — na ką dar čia veikti? Bet iš tiesų, kaip mes kvėpuojame, taip mes ir gyvename, arba atvirkščiai — mes gyvename taip, kaip kvėpuojame“, — tikina Daiva.
Moteris pasiūlo įsivaizduoti: „Kai mus ištinka stresas — mūsų kvėpavimas sustoja...

Hepatitas C kepenis naikina tyliai

2009 m. birželio 16 d.
Viena klastingiausių kepenų ligų — hepatitas C, nes savo juodą darbą gali dirbti tyliai, nesukeliant žmogui nemalonių ir ją išduodančių simptomų. Kelis dešimtmečius progresuojanti liga sukelia kepenų uždegimą, vėliau kepenų cirozę, funkcijos nepakankamumą, o daliai ligonių — pirminį kepenų vėžį. Gydytoja infektologė Gertrūda ARŠTIKAITIENĖ pasakoja, kaip pastebėti kepenis suardančią ligą.
— Hepatitas C — kepenų liga, kas ją sukelia? — Ją sukelia virusas, kuris yra labai apgaulingas, nes kepenų uždegiminiai procesai vystosi labai lėtai ir ligoniai net neįtaria užsikrėtę. Kepenų...

Dienos populiariausi

Medicinai dar ne sunkiausias laikas

2009 m. liepos 16 d.
lankomiausias

Joniškyje automobilis mirtinai sužalojo dviratininkę

2009 m. liepos 16 d.
daugiausiai komentuotas