(detali)

Orai Šiauliuose

Konkursai

Al­do­na BART­KIE­NĖ
Gamink ir Balsuok
Al­do­na BART­KIE­NĖ
Visi dalyviai

Savaitės populiariausi

lankomiausikomentuojamiausi

Reklama

Festivaliai ir didžiosios šventes
Ieškoti

Facebook

Radviliškio rajone

Žvė­re­lių fer­mas dre­bi­na gy­vū­nų gy­nė­jai

2015 m. rugsėjo 2 d.
Laima AGANAUSKIENĖ

Gyvūnų teisių organizacija „Tušti narvai“ paviešino vaizdinę medžiagą iš švelniakailių žvėrelių fermų, kur matyti sužaloti žvėreliai, mėšlo krūvos. Organizacija nurodo, kad vaizdai esą iš Pavartyčių (Radviliškio r.) ir Kuklių (Lazdijų r.) kaimuose įsikūrusių olandiško kapitalo įmonių. Pavartyčiuose įsikūrusios UAB „Fur Farm LT“ žvėrelių fermose vakar apsilankė Radviliškio valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistai, tačiau žurnalistų į teritoriją bendrovės administracija neįsileido.

alaima@skrastas.lt

Planai – net stabdyti veiklą

Gyvūnų teisių organizacijos „Tušti narvai“ paviešintoje vaizdo medžiagoje – negyva audinė su narvo kaimynių iki pusės nugraužta galva, apkandžioti ir kitaip sužaloti gyvūnai.

Organizacijos teigimu, tai vaizdai iš Lietuvoje veikiančių žvėrelių fermų, kurios priklauso stambiausiais pasaulyje kailinių žvėrelių augintojais laikomiems Olandijos verslininkams.

Organizacija savo išplatintame pranešime teigia, kad į turtingiausių Nyderlandų piliečių sąrašus patenkantys verslininkai po kelis brangiakailių gyvūnų ūkius yra įsteigę ne tik Nyderlanduose, Kinijoje bei Lenkijoje. Dvi jiems priklausančios žvėrelių fermos po UAB „Fur Farm LT“ „stogu“ veikia Pavartyčių (Radviliškio rajonas) ir Kuklių (Lazdijų rajonas) kaimuose.

Anot „Tuščių narvų“ atstovės Gabijos Enciūtės, organizacija „Tušti narvai“ nuo šios savaitės imsis priemonių, siekdama sustabdyti abiejų UAB „Fur Farm LT“ kailių ūkių veiklą. Organizacijos atstovė neatmetė galimybės ateityje pereiti prie teisinių veiksmų.

„Turime labai tvirtų įrodymų“

G. Enciūtė „Šiaulių kraštui“ sakė, jog informacija būtent šiuo metu paviešinta neatsitiktinai. Anot jos, Olandijoje dabar vyksta karštos diskusijos dėl tokių fermų uždraudimo šalyje.

„Pamanėme, jog tai būtų geras metas ir Lietuvoje pagalvoti apie tokią galimybę. Per vasarą prisikaupė žmonių atsiųstų nemalonių vaizdų iš įvairių žvėrelių fermų. Mes turime labai tvirtų įrodymų, kad šie vaizdai yra iš olandams priklausančių fermų ir prireikus galėsime tai pateikti teismui“, – sakė G. Enciūtė.

„Audinės gamtoje gyvena po vieną ir susitinka tik poruojantis. Todėl natūralu, kad šiuos gyvūnus suleidus į vieną narvą, jie pjaunasi. Kita vertus, audinės yra vandens gyvūnai ir laisvėje didelę dalį savo laiko praleidžia vandenyje. Tad iš jų yra atimta ir ši normalaus elgesio galimybė, ir visiškai aišku, kad tokio gyvenimo nelaisvėje jiems užtikrinti neįmanoma“, – tvirtina G. Enciūtė.

Kodėl bijoma viešumo?

Vakar Pavartyčiuose įsikūrusioje „Fur Farm LT“ žvėrelių fermoje apsilankė grupė Radviliškio valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistų kartu su tarnybos vadovu Alvidu Trilikausku.

„Šiaulių krašto“ žurnalistų bendrovės administracija į teritoriją neįleido – esą toks yra savininkų nurodymas.

Prie tvoros stovėdamas administracijos atstovas neigė jiems metamus kaltinimus ir tikino, jog gyvūnų teisių organizacijos „Tušti narvai“ paviešintoje vaizdo medžiagoje užfiksuoti kitokie narvai, nei yra pas juos ir kad jų fermoje nėra tokios situacijos, kaip nufilmuota.

Po patikrinimo tarnybos vadovas A. Trilikauskas „Šiaulių kraštą“ informavo, jog ligotų žvėrelių yra, tačiau jie laikomi atskiruose izoliatoriuose, o nepagydomi yra eutanazuojami.

„Radome 310 sergančių žvėrelių, iš kurių 70 rekomendavome eutanazuoti. Nugaišę gyvūnai yra pašalinami iš narvų“, – tvirtino A. Trilikauskas. Pasak jo, šiemet bendrovėje atliktos keturios eutanazijos, kurių metu eutanazuotas 351 gyvūnas.

A. Trilikauskas taip pat tikino, kad narvai Pavartyčių fermoje yra ne tokie, kaip vaizdo medžiagoje.

Bendrovė yra bausta

Nuo 2011 metų Pavartyčiuose veikiančią švelniakailių žvėrelių bendrovę „Fur Farm LT“ pernai tikrinę Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamento inspektoriai joje rado pažeidimų. Bendrovė už tai buvo nubausta 2 500 litų bauda.

Radviliškio rajono aplinkos apsaugos agentūros pateiktais duomenimis, bendrovė neturėjo poveikio aplinkai vertinimo atrankos išvadų. Tikrinant išaiškėjo, kad vien atrankos išvadų jai nepakanka pagal laikomų gyvūnų skaičių (redakcijos duomenimis, šiuo metu jų čia laikoma apie 197 tūkstančius) – reikia poveikio aplinkai vertinimo.

Anot agentūros vadovo Mingailos Saulevičiaus, ši procedūra iki rugsėjo vidurio turėtų būti baigta. Tikrintojai rado, jog fermos narvuose susidarantis mėšlas nėra apsaugotas, kad ant jo nepatektų vanduo, nėra įrengto izoliacinio sluoksnio, todėl galima gruntinio vandens tarša.

Tikrintojų duomenimis, mėšlas kas dvi savaites yra išvežamas į netoliese esančios avių fermos mėšlidę, o vėliau perduodamas ūkininkui, su kuriuo sudaryta sutartis.

„Šiuo metu bendrovė baigia įrengti mėšlidę, įrenginėjama ir lagūna. Agentūra yra gavusi nusiskundimų ir dėl į gyvenvietę sklindančių nemalonių kvapų“, – sakė M. Saulevičius.

Autorės nuotr.

BAIMĖ: Bendrovė viešumo nenorėjo, nors neigė jai metamus įtarimus.

TEIGINYS: Pavartyčiuose įsikūrusią UAB „Fur Farm LT“ tikrinusių Radviliškio valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistų teigimu, situacija joje nėra bloga. Kairėje – tarnybos vadovas Alvidas Trilikauskas.

TVORA: Visą UAB „Fur Farm LT“ teritoriją supa vielinė tvora.

Maisto ir veterinarijos tarnybos nuotr.

PATIKRINIMAS: Žvėrelių bndrovę tikrino Radviliškio valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistai.

NARVAI: Radviliškio valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistų teigimu, audinių narvai Pavartyčiuose kitokie nei filmuotoje medžiagoje.

Dienos populiariausi

Globos namų jubiliejų šventė ir ilgaamžiai

2015 m. rugsėjo 11 d.
lankomiausias

Nukankino šunį

2015 m. rugsėjo 11 d.
daugiausiai komentuotas

Komentuoti

Vardas:  El.paštas:  Komentavo: 0
Liko raidžių: 1500
Įspėjame: www.skrastas.lt neatsako už komentatorių paskleistos informacijos turinį. Už „komentaruose“ paskelbtą nuomonę, faktus ir kitokią informaciją atsako ją paskleidę asmenys. Redakcija pašalins šmeižiančius, žmogaus garbę ir orumą žeminančius ir Lietuvos Respublikos įstatymus pažeidžiančius komentarus. Įstatymų numatyta tvarka, komentatorių identifikaciniai duomenys bus perduoti teisėtvarkos institucijoms.

Prašome informuoti redakcija apie netinkamą komentarą ar pastebėtas klaidas