(detali)

Orai Šiauliuose

Konkursai

Gin­ta­ras JU­SIUS, KTU mais­to moks­lo ir tech­no­lo­gi­jų stu­den­tas
Gamink ir BALSUOK
Gin­ta­ras JU­SIUS, KTU mais­to moks­lo ir tech­no­lo­gi­jų stu­den­tas
Visi dalyviai

Savaitės populiariausi

lankomiausikomentuojamiausi
Festivaliai ir didžiosios šventes
Ieškoti

Facebook

Krašto žinios

Užventį papuošė trimituojančių angelų vėtrungė

2015 m. liepos 18 d.
Dalia KARPAVIČIENĖ

Praėjusį sekmadienį Užventyje prasidėjo tradicinis, šeštasis, akvarelininkų ir kalvių pleneras. Pabaigtuvių proga ketvirtadienį miestelyje pastatyta trimituojančių angelų vėtrungė – angelų medis.

Šiemet minimos iš Užvenčio krašto kilusio šviesuolio Povilo Višinskio 140-osios gimimo metinės. P. Višinskio šūkis buvo „Kilk ir kelki. Pats kovok be jokių abejonių, kelk kitus, atrišk tautiečiams rankas!“

„Kilk ir kelk“ – galbūt tai trimituoja Angelas?“, – svarstė Užvenčio kraštotyros muziejaus muziejininkė, Užvenčio malūno, kuriame vyksta pleneras, šeimininkė Milda Knyzelienė.

daliak@skrastas.lt

Akvarelininkų ir kalvių pleneras

Šią savaitę Užventis vėl prisipildė kūrybinės dvasios – miestelyje vyko šeštasis akvarelininkų ir kalvių pleneras.

Į plenerą atvyko jo iniciatorius ir siela, Lietuvos kalvių kalvis Vytautas Jarutis, kalvių kalvis Virgilijus Mikuckis, kalviai Česlovas Pečetauskas iš Viekšnių, Stanislovas Špukas iš Radviliškio, Juozas Kavaliauskas iš Druskininkų, Benediktas Mikuckis iš Mažeikių.

Ventos pašonėje kūrė akvarelininkai Baiba Preidytė iš Liepojos, Valerija Medelinskienė ir Eugenijus Nalevaika iš Kauno, Elma Šturmaitė ir Virginijus Sutkus iš Druskininkų, Justė Šaltė, Loreta Narušienė, Voldemaras Barakauskas, Arūnas Vasiliauskas ir Eugenija Karbočienė iš Šiaulių, Tatjana Simanaitienė iš Klaipėdos, Girmantas Rudokas iš Panevėžio, akvarelininkų plenero organizatoriai Daiva Skrupskelytė ir Voldemaras Barakauskas.

„Užvenčio šalelė, pasak profesorės Viktorijos Daujotytės, viena iš tokių Lietuvos vietų, kuri yra energetiškai stipresnė, intensyvesnė, labiau veikianti žmogaus dvasią, davusi Lietuvai tokius šviesuolius kaip Povilas Višinskis, Žemaitė, Šatrijos Ragana. Noras įamžinti jų atminimą paskatino suburti įvairių sričių menininkus Užventyje“, – sakė Milda Knyzelienė, Užvenčio kraštotyros muziejaus muziejininkė, svetingos Užvenčio malūno sodybos šeimininkė.

Užventyje vykstantiems plenerams neatsitiktinai pasirinkti akvarelės technika kuriantys dailininkai. Ieškota sąsajų su dvarų kultūra, ypatingą dėmesį skyrusiai būtent akvarelei.

Iš Užvenčio yra kilęs žinomas Lietuvos tapybos ir akvarelės meistras, Lietuvos akvarelininkų AQUA 12 grupės įkūrėjas ir vadovas Eduardas Urbanavičius. Akvarelininkų plenero motto – vanduo. Akvarelė – „hibridinis“ spalvos ir vandens reiškinys. Todėl Venta, kuri pradeda tekėti už keleto kilometrų nuo miestelio, yra puikus fonas ir darbo priemonė gimti gyvai ir gyvybingai akvarelei.

Metalines vėtrunges kurdavo tik Žemaitijos kalviai

Per šių metų kūrybinį plenerą prisiminta, jog į Užventį menininkus pirmasis pradėjo kviesti Lietuvos kalvių kalvis Vytautas Jarutis. Jo mintis Užventyje sukurti kalvystės darbų parką privertė suklusti daug žymių Lietuvos kalvių.

Per šį plenerą sukurta ir Užventį papuošė trimituojančių angelų vėtrungė – angelų medis. M. Knyzelienė siūlė visiems pasvarstyti: kokią žinią žmonėms trimituoja angelas? Kur kviečia?

Šiemet minimos neeilinės asmenybės – Povilo Višinskio – 140-osios gimimo metinės. Povilas Višinskis, pasak M. Knyzelienės, paskelbė šūkį: „Kilk ir kelki. Pats kovok be jokių abejonių, kelk kitus, atrišk tautiečiams rankas! „Kilk ir kelk“ – galbūt tai trimituoja Angelas?“

Šventajame Rašte trimituojantis Angelas – Paskutinio Teismo simbolis. Trimitavimais angelai atkreips žmonių dėmesį į Dievo teisingumą ir ragins gręžtis į tą, kuris tarpininkauja danguje prie aukuro.

Šie metai yra paskelbti Etnografinių regionų metais, kurių tikslas – įvairiapusiškai atskleisti savitą regiono kultūrą. Metalinės vėtrungės, kuriose vaizduojamas Angelas su trimitu, M. Knyzelienės teigimu, buvo daromos tik Žemaitijos kalvių.

Angelų medžio idėja kilo kalvių kalviui Virgilijui Mikuckiui.

Atvirlaiškis užventiškiams

Plenero metu vyko ir daugiau renginių.

Viso plenero metu lankytojai galėjo akvarele nulieti atvirlaiškį. Mažos akvarelės iš Užvenčio išsiuntinėtos užventiškiams, gyvenantiems kituose miestuose, kurių adresus pavyko sužinoti.

Užventiškiai ir svečiai buvo kviečiami į muziejų susitikti su gydytoja, rašytoja, vienuole Birute Žemaityte.

Kalviai pademonstravo nedažną reginį: prieš vidurnaktį skambėjo priekalai, skilo ugnys skambant sunkiojo metalo grupės Thundertale (lietuviškai – „Perkūno sakmė“) muzikai ir dainoms. Dieną dvaro parke buvo žaidžiamas aristokratiškasis kroketas.

Mildos KNYZELIENĖS nuotr.

ANGELAI: Užventį papuošė vėtrungė-angelų medis.

Dienos populiariausi

BE KALTĖS JAUSMO

2015 m. liepos 18 d.
lankomiausias

Ar populiaru Šiauliuose nuomotis dviratį?

2015 m. liepos 18 d.
daugiausiai komentuotas

Komentuoti

Vardas:  El.paštas:  Komentavo: 0
Liko raidžių: 1500
Įspėjame: www.skrastas.lt neatsako už komentatorių paskleistos informacijos turinį. Už „komentaruose“ paskelbtą nuomonę, faktus ir kitokią informaciją atsako ją paskleidę asmenys. Redakcija pašalins šmeižiančius, žmogaus garbę ir orumą žeminančius ir Lietuvos Respublikos įstatymus pažeidžiančius komentarus. Įstatymų numatyta tvarka, komentatorių identifikaciniai duomenys bus perduoti teisėtvarkos institucijoms.

Prašome informuoti redakcija apie netinkamą komentarą ar pastebėtas klaidas