(detali)

Orai Šiauliuose

Konkursai

Gin­ta­ras JU­SIUS, KTU mais­to moks­lo ir tech­no­lo­gi­jų stu­den­tas
Gamink ir BALSUOK
Gin­ta­ras JU­SIUS, KTU mais­to moks­lo ir tech­no­lo­gi­jų stu­den­tas
Visi dalyviai

Savaitės populiariausi

lankomiausikomentuojamiausi
Festivaliai ir didžiosios šventes
Ieškoti

Facebook

Pirmas puslapis

Svajonę įgyvendinti padėjo angelai

2014 m. rugsėjo 6 d.
Živilė KAVALIAUSKAITĖ

Šiandien Šiauliuose duris atvers Angelo muziejus. Jo įkūrėjas – pirmo kurso Šiaulių universiteto studentas Rytis Milkintas. Pasak Ryčio, toks muziejus Lietuvoje – tik antras. Angelų kolekciją surinkęs ir ją savo drožtais angelais papildantis vaikinas yra ir jauniausias tautodailininkų sąjungos narys Lietuvoje. Artimiausias Ryčio planas – išdrožti Drožėjo angelą.

zivile@skrastas.lt

Angelai „suskrido“ į muziejų

2011 metais „Šiaulių kraštas“ rašė apie tuomet šešiolikmečio Šiaulių J. Janonio gimnazijos dešimtoko Ryčio Milkinto angelų kolekciją ir svajonę įkurti muziejų.

„Mano svajonės pildosi, tad gal išsipildys ir ši“, – vylėsi Rytis. Kitas vaikino noras buvo įstoti į tautodailininkų sąjungą. Abi šias svajones įgyvendino. Dabar jis – Angelo muziejaus direktorius, Lietuvos tautodailininkų sąjungos Šiaulių bendrijos narys.

Rytis pakviečia į Aušros alėjos 48 pastatą, kur dviejų patalpų ekspozicinėse vitrinose išrikiuota angelų kolekcija. Dabar muziejaus sąraše – 475 angelai. Dar prie jų prisijungs Ryčio drožinėti angelai.

Kone apie kiekvieną angelą muziejaus direktorius gali papasakoti istoriją. Šiltai, su šypsena ir žibančiomis akimis.

„Norėjau ne tik įkurti savo angelų muziejų, bet ir jį padovanoti visuomenei“, – sako R. Milkintas.

Rytis mano, kad į muziejų lankytojus trauks įdomus eksponavimas ir eksponatai, atspindintys skirtingus laikotarpius nuo XX amžiaus pradžios iki šių dienų. Angelus jis stengėsi grupuoti pagal spalvas, medžiagas, laikmetį.

Angelai į kolekciją „suskriejo“ iš 22 šalių, tarp jų – iš Australijos, Meksikos. Europos angelai, mano Rytis, panašūs, kitų žemynų – ryškesnių spalvų. Kolekcijoje yra ir vienas juodaodis angelas iš Kipro.

Muziejuje bus galima dalyvauti edukacinėse programose. Ištaikęs laiko nuo universiteto paskaitų, Rytis skaitys paskaitas.

„Man tai – ir saviraiškos priemonė“, – šypsosi iniciatyvus šiaulietis. Vyresniems moksleiviams Rytis svarsto siūlyti keramikos pamokas, mažiesiems – angelų gamybą iš tradicinių medžiagų, pavyzdžiui pakulų.

Laiko stygiumi viešojo administravimo studijas pasirinkęs Rytis nesiskundžia. „Jei dvyliktoje klasėje radau laiko muziejui steigti, laiko pakaks ir dabar“, – šypsosi. Pagrindinis jo talkininkas muziejuje – mama.

Muziejus veiks nuo antradienio iki šeštadienio. Vaikams įėjimas kainuos 3, suaugusiesiems – 5 litus.

Rytis pasidomėjo: dar vienas angelų muziejus yra Anykščiuose, bet kolekcija ten – mažesnė.

Vyskupo ir mero „ne“

Rytis muziejaus link ėjo žingsnis po žingsnio. Pirmiausia įkūrė viešąją įstaigą, vėliau prasidėjo kelionės per institucijas. „Sudėtinga“, – atsidūsta Rytis. Įkurti muziejų prireikė metų.

Į vaikino siekį kurti muziejų žmonės reagavo skirtingai. „Palaikė tik pavieniai žmonės, o valstybinės institucijos, Bažnyčia mano idėjos nepalaikė“, – sako Rytis.

Iš pradžių vaikinas tikėjosi gauti patalpas pagal panaudos sutartį – nemokamai. Kreipėsi į Šiaulių vyskupiją. Bet, įsteigęs viešąją įstaigą, Ryčio žodžiais, „liko ant ledo“. Vietos Pastoraciniame centre neatsirado.

Vaikinas rankų nenuleido. Dabartinių patalpų nuomos kaina mokama iš šeimos biudžeto. Rytis nenusimena. Muziejui galima pervesti du procentus nuo gyventojų pajamų mokesčio – organizacija yra nesiekianti pelno. Turi ir privačių rėmėjų, daugiausia – giminaičių. Pavyzdžiui, medžiagų stikliniams kubams ir lentynėlėms padovanojo Jonas Jakštas.

Rytis pagalbos kreipėsi ir į Šiaulių miesto savivaldybę: „Galiu pasakyti drąsiai: visiškai nepadėjo.“ Vaikinas atviras: buvo sunku išgirsti neigiamus atsakymus. Bet nesustojo. Atvirkščiai – atsakymai „ne“ tapo postūmiu į priekį.

Ieško senųjų drožtų angelų

Eksponatus muziejui Rytis surinko maždaug per dešimtmetį. Pirmąjį angelą gavo Kalėdų proga iš senelio. Tuomet berniukui buvo treji ar ketveri.

Vieną po kito angelą dovanojo giminaičiai. Taip angelai pradėjo burtis. Kolekcija gimė, kai šiauliečiui buvo 7–8 metai. Angelų dovanojo ir mokytojai, ir klasės draugai.

Visi gerai žino, kad Ryčiui geriausia dovana – angelas. Kolekcija dabar plečiasi lėčiau: dovanotojai stengiasi rasti išskirtinių angelų. Rytis šypsosi anksčiau angelus pirkęs visus iš eilės. Dabar ieško senųjų drožtų angelų. Jie yra kolekcininko svajonė.

Naujausias kolekcijos angelas liepą atkeliavo iš Venecijos antikvariato.

Gražiausi angelai Ryčiui – sukurti Lietuvos tautodailininkų ir antikvariniai. Antikvariniai daiktai yra dar vienas jo pomėgis.

Įtraukė drožinių pasaulis

Būdamas 12 metų, Rytis pabandė įrankiais prakalbinti medį. Patiko ir tiko. Septyniolikos įstojo į tautodailininkų sąjungą, bet pažymėjimą gavo sulaukęs pilnametystės. Vaikinas už palaikymą labai dėkingas Šiaulių bendrijos pirmininkei Laimai Kelmelienei. Nors skiria didelis amžiaus skirtumas, vyresni tautodailininkai Rytį sutiko šiltai. Kūryba padeda susikalbėti.

Rytis sako, kad visuomenėje gajus stereotipas, jog tautodailininkai – pagyvenę žmonės. Tarp pačių tautodailininkų šis požiūris nėra toks gajus. O kad tautodailė meno pasaulyje užima žemesnę vietą, vaikinas išgirdo tik Šiaulių miesto savivaldybėje.

Kurdamas Rytis vadovaujasi menotyrininko profesoriaus Vytenio Rimkaus žodžiais, kad tautodailės medis yra augantis ir į jį reikia įpinti kažko naujo.

Birželį Plungėje R. Milkintas už geriausias medžio skulptūras įvertintas Stanislovo Riaubos vardo premija.

Praėjusią žiemą jo drožta Užgavėnių kaukė buvo apdovanota Žemaitijos Užgavėnių kaukių konkurse. Bet labiausiai Ryčiui patinka drožti angelus.

Įsigėrusi lietuvybė

Mokykloje balta varna Rytis nesijautė: savo darbus pristatė penkiose personalinėse drožinių parodose. Iš viso Šiaulių apskrityje yra surengęs aštuonias parodas.

Baigęs J. Janonio gimnaziją, liko Šiauliuose, pasirinko studijas Šiaulių universitete. Prie Šiaulių, neabejoja, jį labiausiai riša muziejus ir tautodailė. „Apie užsienį negalvoju, viską galima sukurti ir Lietuvoje“.

Rytis šypsosi: lietuvybė į jį yra giliai įsigėrusi. Vaikino švarko atlape įsegtas Vytis. „Aš su Vyčiu, Vytis – su manimi. Kiekvieną dieną“, – paaiškina. Ir taip – nuo devintos klasės.

Išbandymus įveikęs ir vieną po kito svajones įgyvendinęs Rytis užtikrina: angelai globoja ir padeda. Todėl dabar jis nori išdrožti Drožėjo angelą.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

DIREKTORIUS: Rytis Milkintas įgyvendino norą: kolekcija virto Angelo muziejumi.

TIKĖJIMAS: Rytis Milkintas neabejoja: angelai globoja ir padeda.

NUOTAIKA: Angelai – ir susimąstę, ir besišypsantys.

ANGELAS: Vienintelis juodaodis kolekcijos angelas atkeliavo iš Kipro.

DETALĖ: Fontano detalė.

EKSPOZICIJA: Angelai ekspozicijoje sudėlioti pagal medžiagas, iš kurių pagaminti, spalvas, pagaminimo laikotarpį.

NAUJIENA: Naujausias kolekcijos angelas iš Venecijos.

GAUSA: Už stiklo – angelų gausybė.

PRADŽIA: Pirmasis kolekcijos angelas.

PRAEITIS: Šis angelas – iš XX amžiaus pradžios..

Dienos populiariausi

Dviračiais po Latviją – 1400 kilometrų

2014 m. rugsėjo 6 d.
lankomiausias

Paminėta Laisvės diena

2014 m. rugsėjo 6 d.
daugiausiai komentuotas

Komentuoti

Vardas:  El.paštas:  Komentavo: 0
Liko raidžių: 1500
Įspėjame: www.skrastas.lt neatsako už komentatorių paskleistos informacijos turinį. Už „komentaruose“ paskelbtą nuomonę, faktus ir kitokią informaciją atsako ją paskleidę asmenys. Redakcija pašalins šmeižiančius, žmogaus garbę ir orumą žeminančius ir Lietuvos Respublikos įstatymus pažeidžiančius komentarus. Įstatymų numatyta tvarka, komentatorių identifikaciniai duomenys bus perduoti teisėtvarkos institucijoms.

Prašome informuoti redakcija apie netinkamą komentarą ar pastebėtas klaidas