(detali)

Orai Šiauliuose

Konkursai

Gin­ta­ras JU­SIUS, KTU mais­to moks­lo ir tech­no­lo­gi­jų stu­den­tas
Gamink ir BALSUOK
Gin­ta­ras JU­SIUS, KTU mais­to moks­lo ir tech­no­lo­gi­jų stu­den­tas
Visi dalyviai

Savaitės populiariausi

lankomiausikomentuojamiausi
Festivaliai ir didžiosios šventes
Ieškoti

Facebook

Krašto žinios

Dvaras sujungs pasaulio meną ir pakruojiečius

2013 m. birželio 18 d.
Stanislava VIČAITĖ

Trečiadienį Pakruojo dvare prasidės tarptautinis meno festivalis „Anima Mundi“ ("Pasaulio siela"). Čia vyksiančiose parodose, konferencijoje, pleneruose, meno dirbtuvėse dalyvaus ne tik profesionalūs menininkai iš Lietuvos, Danijos, Meksikos, Irano, Indonezijos, Prancūzijos, Gruzijos, Ispanijos, Nigerijos, Argentinos, JAV – prie jų kviečiami prisijungti ir rajono meno mėgėjai.

Pirmą kartą Lietuvoje organizuojamas renginys tęsis beveik savaitę.

stanislava@skrastas.lt

Ieškos bendrumų tarp menininkų ir visuomenės

Festivalio sumanytoja ir organizatorė dailininkė Zita Vilutytė iš Šiaulių sako, kad pagrindinis šio renginio tikslas – susikoncentruoti į menininko vietos visuomenėje analizę.

„Bandysime atsakyti į klausimus: kokia yra menininko atsakomybė prieš visuomenę, kaip pastaroji priima menininkus ir kaip šie patys gali prisidėti prie visuomenėje kylančių problemų sprendimo. Pavyzdžiui, aptarsime istorinės atminties išsaugojimą, žmogaus būklės visuomenėje klausimus, kaip tai įtakoja kultūros politiką ir kitus.

Mėginsime atrasti bendravimo būdus tarp pačių menininkų ir visuomenės, dirbant įvairialypiame kolektyve įkvėpti juos kūrybai. O patiems kūrėjams suteikti galimybių augti profesinėje erdvėje“, – „Pakruojo kraštui“ kalbėjo Z. Vilutytė, pridurdama, jog bendravimas su visuomene leis susilieti skirtingoms nuomonėms bei požiūriams ir tai atspindėti kūryboje.

Idėja – iš noro kažką keisti

Tokio pobūdžio renginys Lietuvoje rengiamas pirmą kartą. Menininkės žodžiais, idėja kilo suvokus, jog atėjo laikas menininkams susitelkti, išreikšti savo poziciją ir išsikelti aukštesnius tikslus.

„Manoma, jog menininku gali būti vos ne kiekvienas. Netiesa. Užvaldžius popkultūrai ir komercijai, žmonės tapo tarsi apsvaigę nuo pigių pseudokultūros triukų, jiems atrodo, jog daugiau nieko nebereikia. Auga nauja generacija su modifikuotomis smegenimis. Paaugliai svaigsta nuo alkoholio ir narkotikų, didžiulė įvairių rūšių diskriminacija.

Visi kalbam apie pasaulinę ekonominę krizę, bet ištikrųjų, pati didžiausia krizė – kultūroje ir dvasioje. Nereikia būti labai įžvalgiu, kad pamatytume, kaip lengvai griaunama ir naikinama mūsų kultūra. Atrodo nebėra jokio dvasinio pamato. Taigi ar ne laikas pradėti kažką keisti“?, – sakė dailininkė.

Kūrybinis procesas – visiems

Trečiadienį festivalis bus atidarytas šiauliečių berniukų ir vaikinų choro „Dagilėlis“ koncertu. O jau nuo ketvirtadienio prasidės pleneras, kūrybinės dirbtuvės, kurias ves profesionalūs menininkai (dailininkai, skulptorius, teatro režisierius).

Anot festivalio organizatorės, prie jų prisijungti gali kiekvienas: čia laukiami ir profesionalūs menininkai, ir mėgėjai. Jie galės įsikurti palapinių miestelyje dvaro parko teritorijoje.

„Tačiau dažus, drobes ir kitas priemones visi turės atsivežti patys. Nes aprūpinti priemonėmis nėra galimybių. Apie visas detales kalbėsime plenerui prasidėjus“, – teigė Z. Vilutytė, pridurdama, jog visų dalyvaujančiųjų darbai bus eksponuojami plenero parodose, jie bus aptarinėjami, vyks diskusijos. Dalintis, kalbėti ir diskutuoti – ir yra festivalio tikslas.“

Pagrindiniai festivalio darbai bus eksponuojami centriniuose dvaro rūmuose. Jei orai leis, parodos planuojamos ir lauke.

Vyks ir tarptautinė konferencija, savo darbus pristatys kino studija „Periferija“, koncertuos folkloro kolektyvai.

Dvarui pranašauja galerijos ateitį

„Kodėl šiam renginiui pasirinkome Pakruojo dvarą? Tai – labai graži vieta, labai puiki renginiams. Jis gali tapti nuostabiu muziejumi su keičiamomis parodų ekspozicijomis.

Manau, miesteliai, kurie turi tokius architektūros objektus, galėtų labai prisidėti prie meno vertybių saugojimo. Mes turime galvoti ne tik apie šiandieną, bet ir apie tai, ką paliksime ateities kartoms. Atrodo, kad šita idėja šiais laikais visiškai pamiršta. Todėl ir norisi apie tai kalbėti“, – „Pakruojo kraštui“ sakė Z. Vilutytė.

Menininkė pridūrė, jog, kilus idėjai surengti tarptautinį meno festivalį Lietuvoje, vien apie Pakruojį negalvota: „Beldžiausi į daugelį durų, bet tik šios atsivėrė“.

Praėjusiųjų metų liepą Z. Vilutytė Pakruojo dvare buvo surengusi personalinę pastelės ir grafikos darbų parodą.

Janinos ŠAPARNIENĖS nuotr.

ERDVĖ: Zita Vilutytė vertina Pakruojo dvarą kaip palankią erdvę menui.

Dienos populiariausi

Bitės gyvena šeimininkų rankomis gamintuose avilius

2013 m. birželio 27 d.
lankomiausias

Panaši į dilgėlę, bet nedilgina

2013 m. birželio 27 d.
daugiausiai komentuotas

Komentuoti

Vardas:  El.paštas:  Komentavo: 0
Liko raidžių: 1500
Įspėjame: www.skrastas.lt neatsako už komentatorių paskleistos informacijos turinį. Už „komentaruose“ paskelbtą nuomonę, faktus ir kitokią informaciją atsako ją paskleidę asmenys. Redakcija pašalins šmeižiančius, žmogaus garbę ir orumą žeminančius ir Lietuvos Respublikos įstatymus pažeidžiančius komentarus. Įstatymų numatyta tvarka, komentatorių identifikaciniai duomenys bus perduoti teisėtvarkos institucijoms.

Prašome informuoti redakcija apie netinkamą komentarą ar pastebėtas klaidas