(detali)

Orai Šiauliuose

Konkursai

Gin­ta­ras JU­SIUS, KTU mais­to moks­lo ir tech­no­lo­gi­jų stu­den­tas
Gamink ir BALSUOK
Gin­ta­ras JU­SIUS, KTU mais­to moks­lo ir tech­no­lo­gi­jų stu­den­tas
Visi dalyviai

Savaitės populiariausi

lankomiausikomentuojamiausi
Festivaliai ir didžiosios šventes
Ieškoti

Facebook

Keturi kampai

Daugiabučio kiemą puošia medinukai

2012 m. rugsėjo 27 d.
Laima AGANAUSKIENĖ
Spausdinti Komentarai (0) lankomiausias

Baisogalietis (Radviliškio rajonas) Feliksas Dačiola savojo daugiabučio nekeistų į individualų namą – čia jis turi tiek erdvės kūrybai, kiek greičiausiai neturėtų nuosavame kieme. Vyrą palaiko ir kaimynai.

alaima@skrastas.lt

Jaukus ir didelis kiemas

Per 30 metų viename iš Baisogalos daugiabučių su šeima gyvenantis Feliksas Dačiola savo namą vadina ypatingu, pranokstančiu net individualius namus. Gal tiksliau, ne patį namą, kuriame yra aštuoni butai, o jo aplinką.

Medžių apsuptas didžiulis kiemas, aptvertas neįprasta tvora, tapo saugia ir jaukia teritorija, kurioje ant žolės smagu žaisti vaikams, gera pavėsinėje pasislėpti nuo saulės kaitros ar prisėsti su bičiuliu pagurkšnoti kavos.

Prie šio Mokyklos gatvėje stovinčio namo stabteli ne vienas: kai kurie – tik patenkinti smalsumą, kiti – nusifotografuoti. Žmonių traukos objektu tapo vienas po kito atsirandantys nauji akcentai iš kelmų, medžių šaknų, išsirangiusių šakų.

Visi šie darbai – F. Dačiolos pomėgio rezultatas. Taip kieme atsirado susipynusių medžio šakų laikoma pavėsinė, įmantriai gamtos suraizgyta ir meniniu akcentu Felikso paversta skulptūra, iš vėtros nulaužto kiemo gluosnio šaknų padarytas velnias ir kitokie mediniai „baibokai“.

Prieš porą metų kiemą nuo gatvės atitvėrė įmantri tvora – joje Feliksas „apgyvendino“ apie 40 medinių personažų: raganų, velnių, buratinų, princesių, pabaisų ir kitokių tik jam vienam žinomų herojų. Visi jie sulipdyti iš miško medžiagos.

Medžiagų parūpina draugai, kaimynai

Pirmą kartą pamačius F. Dačiolos kūrybos vaisius, stebina ne tik tai, iš kur jis semia idėjų savo kūriniams, bet ir tai, š kur geležinkelio įmonėje dirbantis F. Dačiola gauna medžiagos savo kūriniams – juk to nenusipirksi parduotuvėje ir neužauginsi sode?

F. Dačiola šypsosi: žinodami jo pomėgį, šakų, šaknų, akmenų jam prirenka ir atveža kaimynai, draugai, bendradarbiai, net nepažįstami žmonės.

„Guzą radom, gal tau pravers“, – žiūrėk jau atvelka kas radęs kokį įmantresnį medžio gumbą. Vienas žmogus kapines tvarkė ir nupjovė raitytą pušį. Irgi atvežė, nenorėjo išmest. Aš pats grybaudamas kartais vietoj grybų šakų prisivelku. Taip ir kaupiasi atsargos“, – pasakoja Feliksas.

Kartais jis iš pirmo žvilgsnio pamato, koks personažas gims, o kitąkart būsimas kūrinys išryškėja tik nulupus žievę. Būna, jog pati gamta viską padaro, tereikia pastebėti jos darbą ir paryškinti akimis, ausimis ar kitomis detalėmis. Būna, kad reikia pačiam durstyti iš gabalėlių, kol įgyvendina savo idėją.

Meilė medžiui – nuo vaikystės

Retkarčiais namo senbuviui pagelbėja kuris nors kaimynas, bet didžioji nuveiktų darbų našta yra Felikso nuopelnas.

Meilę medžiui jis pajuto dar vaikystėje. Tuomet, su tėvais gyvendamas miško apsuptyje, buvo susirentęs sau trobelę. Vėliau moksleivių sąskrydžiuose populiariausi buvo jo iš medžio padaryti prizai.

Vienu metu F. Dačiola buvo medžio darbus primiršęs. Nerte paniro į kitokią kūrybą – įvairiems šalies leidiniams siuntė savo eilėraščius, noveles.

„Dabar vėl atsirado poreikis prisiliesti prie medžio“, – šypsosi baisogalietis.

Jo darbais turtinga ir jo darbovietė: jo rankomis sumeistrauta pavėsinė, fojė pastatytas įdėklas gėlėms, o kabinete – jo paties medinis atvaizdas.

Prie pat namų esantis Dačiolų sodas irgi papuoštas šeimininko darbais – akmenimis grįstas takelis veda į jo sumeistrautą pavėsinę, sodą juosia originali tvora ir vartai.

Baisogalietis džiaugiasi, kad su kaimynais pavyksta sutarti ne tik dėl aplinkos gražinimo, bet ir dėl daugiabučio tvarkymo. Kaimynai kieme pastatė ir medines sūpuokles, puikiai derančias prie kitų medžio akcentų.

Feliksas turi idėjų ir ateičiai – sutvarkyti dar vieną kiemo kraštą, kuris dabar atitvertas įvairaus dydžio akmenimis, įvažiavimą į kiemą.

„Minčių yra, tik laiko trūksta“, – sako 54-erių metų vyras.

Autorės nuotr.

„AUTOPORTRETAS": „Čia aš senatvėje“, – šypsosi Feliksas Dačiola, stabtelėjęs šalia vieno iš savo kūrinių.

TVORA: Baisogaloje, šalia Mokyklos gatvėje stovinčio aštuonbučio išdygusi originali tvora traukia ne vieno žvilgsnį.

PERSONAŽAI: Kiekvienas Felikso Dačiolos sukurtas personažas turi savo vardą. Kartais meistras patobulina ar pakeičia ir jų išvaizdą.

KŪRINYS: Šis gamtos sukurtas ir meistro rankų patobulintas stebuklas itin džiugina Feliksą Dačiolą.

SODAS: Įėjimas į šalia daugiabučio esantį Dačiolų sodelį irgi padabintas šeimininko dirbiniais.

AKCENTAI: Kieme ant medžio šakų „nutūpė“ stikliniai žibintai.

Dienos populiariausi

Daugiabučio kiemą puošia medinukai

2012 m. rugsėjo 27 d.
lankomiausias

Komentuoti

Vardas:  El.paštas:  Komentavo: 0
Liko raidžių: 1500
Įspėjame: www.skrastas.lt neatsako už komentatorių paskleistos informacijos turinį. Už „komentaruose“ paskelbtą nuomonę, faktus ir kitokią informaciją atsako ją paskleidę asmenys. Redakcija pašalins šmeižiančius, žmogaus garbę ir orumą žeminančius ir Lietuvos Respublikos įstatymus pažeidžiančius komentarus. Įstatymų numatyta tvarka, komentatorių identifikaciniai duomenys bus perduoti teisėtvarkos institucijoms.

Prašome informuoti redakcija apie netinkamą komentarą ar pastebėtas klaidas