(detali)

Orai Šiauliuose

Konkursai

Gin­ta­ras JU­SIUS, KTU mais­to moks­lo ir tech­no­lo­gi­jų stu­den­tas
Gamink ir BALSUOK
Gin­ta­ras JU­SIUS, KTU mais­to moks­lo ir tech­no­lo­gi­jų stu­den­tas
Visi dalyviai

Savaitės populiariausi

lankomiausikomentuojamiausi
Festivaliai ir didžiosios šventes
Ieškoti

Facebook

Pirmas puslapis

Mylėti galima ir Dievą, ir moterį

2010 m. birželio 1 d.
Angelė MOCKUTĖ
Spausdinti Komentarai (0) lankomiausias

Šiauliuose savo knygą „Nesu kaltas, kad myliu. Vedusio kunigo gyvenimo istorija“ pristatęs kunigas Edmundas Atkočiūnas prabilo skaudžia jam celibato tema. Kunigas sako pasielgęs garbingai: nei Dievą išdavė, nei prieš žmogiškąją prigimtį ėjo. Vedė. Iš kunigų luomo jo neišvarė — suspendavo. Gal bažnyčia keis celibato įstatymą? E. Atkočiūnas to laukia 15-a metų. Gal kunigų pedofilijos skandalai paskatins Vatikaną keistis greičiau?

angele@skrastas.lt

Nesupranta, kaip gėjai ir pedofilai kunigauja

E. Atkočiūno pirmoji parapija buvo Kuršėnai, vėliau kunigavo Nidoje. Čia likimas suvedė su gyvenimo meile. Jausmus tikrino ne vienerius metus. Suprato, jog nori mylėti ir Dievą, ir moterį. Nes meilė, sako jis, yra kurianti jėga.

Išvažiavo į Ameriką, susirado vedusių kunigų bendriją. Amerikoje šeimas sukūrę kunigai bei vyskupai nelaukė, kol Vatikanas atsipeikės. Sukūrė parapijas ir dirba.

Tam impulsą prieš 40 metų davė amerikietė Louise Haggett, paprašiusi ligonio sakramentą suteikti vedusio kataliko kunigo. Po to jai kilo mintis visus vedusius kunigus įrašyti į telefonų knygą. Žmonės pradėjo skambinti ir kviesti juos patarnavimams.

E. Atkočiūnas į Ameriką pasikvietė mylimą moterį ir 1995-aisiais Majamyje įteisinta jo ir Gerimantos civilinė santuoka.

Po civilinės santuokos suspenduotas E. Atkočiūnas nesupranta, kaip slaptai vedę kunigai, gėjai ir pedofilai toliau sau kunigauja. .

Celibatas tolygu genocidui?

E. Atkočiūno nuomone, nebus atviro dialogo tarp bažnyčios ir kunigų, nebus progreso. Dialogas iš kunigų pusės vyksta, tik Vatikanas bijo ir ši baimė didelė.

„Bažnyčia Galilėjo atsiprašė tik po 300 metų. Už celibato genocido padarinius, dėl kurio negimė milijonai žmonių, dar ne. Tai yra per didelė bažnyčios gėda ir jos katastrofa. Sukišę galvas į smėlį, bažnytininkai laukia laimingos pabaigos. Ji ateina. Į Vilniaus seminariją pasibeldė tik trys kandidatai“, — pasakojo E. Atkočiūnas.

Oficialiai vedusių kunigų Lietuvoje yra keliolika. Pradžioje į vedusį ir tris dukteris auginantį E. Atkočiūną katalikai žiūrėjo kaip į stebuklą. Jis ironizuoja: aišku, stebuklas — Marija turi kūdikį, o vyro nėra.

„Man ir daugeliui regis, kad Visatos evoliucijos etalonas yra moteris, vyras ir vaikai. Jei kam nepatinka tokia Dievo konstrukcija, ką darysi& Milijardai žmonių gyvena ir džiaugiasi šeimos modeliu. Kiekviena normali šeima yra stebuklas“, — E. Atkočiūnas laikosi požiūrio — Evoliucija, Dievas ir Žmonija yra neatsiejama.

„Per toli nueita“

Kunigo klausėme, kodėl bažnyčiai paranku užsimerkti prieš tikrą, visavertį kunigų gyvenimą? Gal dėl turto — viskas, kas sukaupta kunigų, lieka vyskupams ir Vatikanui?

„Paranku, nes per toli nueita. Kol bus iš ko dešimtinę išspausti, kam sistemą keisti? Juk ji veikia. Bet kad keistis įmanoma, atskleidė Sovietų Sąjungos griuvimas“, — kalbėjo vedęs kunigas.

Jis sako į religiją atėjęs su meile, su meile ir liko. Tik mokantis ir išgyvenant tam tikras patirtis, keitėsi jo požiūris į religines taisykles bei dogmas.

„Ir jas bandau aiškinti bei keisti mylėdamas, o ne kapodamas galvas. Deja, kai kurie užstrigę dogmatinėse pinklėse. Gyvenimas rodo, jog Bažnyčiai savo poziciją reikia peržiūrėti“, — teigė E. Atkočiūnas.

Kai jis vedė, pažįstami kunigai sakė: „Elgiesi neprotingai. Gyventum be vargo“. E. Atkočiūnas nenorėjo meluoti nei sau, nei Dievui. Jis tiki, kad celibatas grius, nes Dievas vadovauja sveikam protui ir Meilei.

„Bažnyčiai nėra ko peržiūrėti“

Šiaulių vyskupas Eugenijus Bartulis sako negalintis komentuoti Vatikano pozicijos dėl celibato. Jo nuomone, šeima netrukdo religijai, o bažnyčia visuomet gina vyro ir moters santuoką ir nuoširdžiai pasisako už ištikimą ir kilnią meilę.

„Tad bažnyčiai nėra ko peržiūrėti ir nėra kur grįžti. Ji visuomet tvirtai stovi, gindama vyro ir moters santuokos esmę“, — atsakė vyskupas.

Vyskupas E. Bartulis pacitavo Vatikano atstovo atsakymą apie bažnyčią krečiančius pedofilijos skandalus: „Vien 2008 metais JAV įvardyta daugiau kaip 62 tūkstančiai asmenų, išnaudojusių nepilnamečius, tarp jų katalikų kunigų tiek nedaug, kad jie atasakaitoje neišskiriami į atskirą kategoriją“. Jo Ekscelencija nemano, kad kunigų klaidos negali užtemdyti daugumos kunigų „tyro ir švento gyvenimo“: „O suklydusiems kunigams yra gera proga permąstyti savo žingsnius, daryti atgailą“.

Šiaulių vyskupijoje dirba 52 kunigai. Jų amžiaus vidurkis yra 40--50 metų. Ar tarp jų buvo suklydusių ir permąsčiusių savo gyvenimą, Jo Ekscelencija informacijos neturėjo.

„Pasirinkimas turi būti laisvas“

Stačiatikiai priklauso vienai iš trijų pagrindinių krikščionybės krypčių. Kaip ir Romos katalikai, stačiatikiai praktikuoja tuos pačius 7 sakramentus. Tik jų vedę vyrai gali būti įšventinti į kunigus. Vesti gali tik kartą.

Šiauliuose gyvenančio stačiatikų šventiko, tėvo Michailo Žak ir jo žmonos Alos santuoka trunka 52 metus. Jie išaugino dukrą ir tris sūnūs.

Apie skirtingus reikalavimus lietuvių ir rusų kunigams kalbėjomės su šventiko žmona Ala.

„Kai mes Vilniuje susitikome su tėvu Michailu, aš buvau studentė. Klausdamas mano nuomonės, jis gražiai pasakė: „Jei netekėsi už manęs, aš eisiu į vienuolyną“. Tikiu, kad jis taip būtų padaręs“, — sakė šventiko žmona.

Ji samprotavo: vieni kunigai gal pagal savo fiziologines savybes negali vesti, kiti gal pagal charakterį negali sukurti šeimos, bet pasirinkimas ir apsisprendimas turi būti laisvas.

„Jūsų laukdama atsiverčiau Evangeliją. Apaštalas Paulius buvo vienišas, tačiau jis sakė: „Rekomenduočiau gyventi kaip aš. Nevedusiems ir našlėms sakau: gerai jais likti, kaip aš. Bet jeigu negalite susilaikyti, geriau veskite, negu save deginkite“, — persakė A. Žak.

Foto elta.

VIRSMAS: „Kad tokia gausybė bažnytininkų keistųsi, reikia sąjūdžio, protų virsmo. Tik žinios ir mokslas, bet ne fanatizmas, keis sistemą. Beje, pirmajį krikščionybės tūkstantmetį vyskupai ir kunigai galėjo vesti“, — sakė vedęs kunigas Edmundas Atkočiūnas.

ŽMONA: „Mes su tėvu Michailu nugyvenome darnų gyvenimą. Šeima jam netrukdė tarnauti. Aš vyrą visada supratau ir buvau tarsi jo šešėlis“, — kalbėjo Ala Žak.

VYSKUPAS: Jo Ekscelencija Eugenijus Bartulis nemano, jog laikantis celibato paminama žmogaus prigimtis. Esą kai kurių kunigų klaidos negali užtemdyti daugumos kunigų tyro ir švento gyvenimo.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

Dienos populiariausi

Mylėti galima ir Dievą, ir moterį

2010 m. birželio 1 d.
lankomiausias

Dienos receptas

2010 m. birželio 1 d.
daugiausiai komentuotas

Komentuoti

Vardas:  El.paštas:  Komentavo: 0
Liko raidžių: 1500
Įspėjame: www.skrastas.lt neatsako už komentatorių paskleistos informacijos turinį. Už „komentaruose“ paskelbtą nuomonę, faktus ir kitokią informaciją atsako ją paskleidę asmenys. Redakcija pašalins šmeižiančius, žmogaus garbę ir orumą žeminančius ir Lietuvos Respublikos įstatymus pažeidžiančius komentarus. Įstatymų numatyta tvarka, komentatorių identifikaciniai duomenys bus perduoti teisėtvarkos institucijoms.

Prašome informuoti redakcija apie netinkamą komentarą ar pastebėtas klaidas